Olağanüstü Eylem Çağrımızdır!

Spread the love

Tüm siyasi partilere olağanüstü eylem çağrımızdır!

Orman yangınlarının geldiği noktayı gören bizler acil olarak TBMM’nin toplanmasını, tam katılımla şu kararları almasını talep ediyoruz:

  • Orman alanlarının ranta açılmasına (yangın, imar, turizm gibi) yol açan bütün istisnai yasal düzenlemeler hemen iptal edilsin,
  • İlgili tüm tarafların katılımıyla yeni bir politika üretilene kadar bozulan ve terk edilen eski ormancılık politikalarına hızla geri dönülsün ve sıkı sıkıya uygulanması için gereken tüm tedbirler alınsın, gerekiyorsa yaptırımlarla desteklensin,
  • Doğa tahribatına neden olan bütün yatırımlar askıya alınarak bu kaynaklar yangının ve doğa tahribatının önlenmesi ve restorasyonu için harcansın.

Ayrıca bütün bunların izlenmesi ve denetlenmesi için bilim insanları ve halkın temsil edildiği bir yurttaş meclisi oluşturulmasını öneriyoruz.

Gerçek sebeplerini belirlemeden yangınları durdurmamız imkânsız. Bu nedenle tüm toplumu, orman yangınlarına müdahale etmekle, ormancılık ve çevre politikalarını belirlemekle yükümlü tüm kurumları yakından takip etmeye çağırıyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir