Türkiye Beton-Asfalt ve İklimi Değiştirme Belgesini Açıkladı!

Spread the love

Tulin Yıldırım yazdı

Yerli otomobil, yerli uçak sonrası sürüme giren yerli uzay gemimizin ardından iklim değişikliği sonuç belgesi de açıklandı. Önceki strateji belgesi ve eylem planın ne kadar hayata geçirildiği ne aşamada olduğumuza dair bilgilere ise yerli otomobil ve uçak konusunda olduğu gibi ulaşılmadı.

Açıklamada TOKİ’ye yine yeni toplu konutlarla ilgili görev düştüğü belirtilip, yeni kentsel dönüşümler yaparken bunların akıllı ve iklim değişikliğine uyumlu şekilde planlanması görevi verilirken, kömürlü elektrik santrallerine, fosil yakıta dayalı ulaşıma dair tek bir cümle edilmedi.

Ertele, Geciktir, Süründür!!

Bir kez daha binaların enerji kimlik belgesi almasına dair 2011 ‘de tamamlanması beklenen uygulama 2030 yılına ertelenirken atıkların  %60’nın geri dönüşümünün de ancak 2030’da yapılacağı açıklandı.

Uzun zamandır, afet bölgelerinde izin verilen yapılaşmaya artık izin verilmeyeceği ve buralardaki yerleşimlerin yıkılarak yeni kamulaştırma alanlarında konut yapılacağı müjdesi de yine iklim değişikliği mücadelesi içinde anlatıldı.

Anlayacağınız, beton asfalt politikaları ve yık yap ekonomisi bu kez bize iklim değişikliği mücadelesi içinde sunulmaya çalışıldı. Yani iklim değişikliği sonuç belgesi, iklimi nasıl daha fazla değiştiririz eylem planı olarak da okunabilir. Güneş ve rüzgar enerjisi üretiminin artırılması kömürlü termik santrallerin kapatılması yönünde çalışma yokken hiçbir anlam ifade etmez. Toplu konutları akıllı binalara dönüştürmek de “dünyada eşi benzeri olmayan tedbirler almış olacağız” cümlesini söylemeye yetmez. İklimi değiştiren politikaları da iklimi değiştirmeyi planlayan iklim sonuç belgesini de da terk edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir