10/10/10 Basın Açıklaması

Spread the love

10.10.10

Bizler, bugün Türkiye’de 10 kentle birlikte kentimizde, dünyada binlerce kentteki sokaklarla birlikte bu sokaklarda bir araya geldik.

Bizler, fosil yakıtların yok ettiği gezegenimizde, fosil yakıtlara dur demeyen politikacılara karşı bir araya geldik. Burada sadece sesimizi duyurmak için durmuyoruz. Politikacılara, “iklim değişikliğine karşı politikaların önünü açmadınız, bizde sizi beklemiyoruz!” demek istiyoruz.

Sizler, 11 milyar doları İzmir-İstanbul yolunu yapmak için, 6 milyar dolari 3. köprü için, 70 milyar doları nükleer santrali yapmak için ayırırken, iklim değişikliği için “para yok” deyip 3 kuruş ayırırarak, dünyamızla dalga geçtiğinizi düşünüyoruz.

Bütün ormanları madenler ve HES’ler için delik deşik ederek bizimle dalga geçtiğinizi düşünüyoruz. İklim dostu ve cüzdan dostu araçlar olan yaya yolları ve bisiklet yollarına gelince, İklim Değişikliği Strateji Belgesi gibi koca bir resmi dökümanda “bisiklet ve yaya ulaşımına imkân veren düzenlemeler özendirilecektir” dediğinizde, yaşamla dalga geçtiğinizi düşünüyoruz. Çünkü, bizim iklim değişikliğini durdurmak için dalga geçilmeye değil, somut adıma ihtiyacımız olduğu ortadadır.

Bu yüzden, bugün burada ve Türkiye’nin diğer kentlerinde, 350 aktivistleri olarak bisiklet yolumuzu açıyoruz. Özendirilmeyi değil, pratiği hayata geçiriyoruz. Biz bisiklet yolunu açıyoruz; Bisiklet yolumuz hayırlı olsun! Politikacılar sizde iklimin yolunu açın!

Bugün atmosferdeki karbondioksit miktarını milyonda 280 parçacıktan 392 parçacığa çıkaran fosil yakıt politikacılarına karşı, Türkiye’de 10 kentte ve dünyada binlerce kentte bu adımı atıyoruz. Bizi örnek alın diyoruz. Çünkü sizler ağaç köklerine çimento dökmek, ırmakları kurutmak, yer altını kömür santralleri için kömük kaynağı görmek, sadece arabalara yol yapmak derdindeyken, biz burada bisikletimizle iklim değişikliğini durdurmak, güvenli karbondioksit sınırını 350 milyonda parçacığa çekmek için yolumuzu açıyoruz. Bisiklet yolumuz halkımıza hayırlı olsun.

Gezegenimizi kurtarmak için bekleyecek zamanımız kalmadı. Hızla fosil yakıt ekonomisinden, ormana dağa çimento dökme anlayışından vazgeçmeliyiz. İste bu yüzden 10 Ekim 2010’da bizlerde 10 Kentte 350 için sokaktayız.

Biz bisiklet yolunu açıyoruz; Politikacılar! İklim için çözümün yolunu da siz açın!

Bisiklet yolumuz hayırlı olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir