350 Ankara İklim Ormanı

Spread the love

Şimdiye kadar, bir dizi aktivist ve bizleri destekleyen TÜDEF, Tükoder Ankara Şubesi, Odtü Mezunlar Derneği, AFSAD ve Perşembe Akşamı Bisikletçileri ile bir dizi etkinlik yaptık, iklim değişikliği konusunda önemli adımlar attık. Şimdi, hep beraber çalışmamızı ve adımızı başka bir alana taşımamızın zamanı geldi!

Etkinliklerimize yeni bir alan daha açıyor, 350 Ankara İklim Ormanı kuruyoruz.

Öyle bir orman kuracağız ki, Ankara çevresinde, bisikletle gidebileceğimiz bir yer olacak. Sadece ağaç dikmeyeğiz, dikmeye bisikletle gidecek kadar yakın olacak, 2 yıl boyunca da ağaçların bakımını üstleneceğiz. Hatta, her yıl bu geleneği sürdürerek ormanı büyütmek, yeni ormanlar katmak gibi bir hayalimiz de var!

Yani, İmrahor Vadisinde 350 Ankara İklim Ormanı kurulacak!

Dikeceğimiz ağaçlar öncelikle o bölgenin ağaçlarından olacak. Ayrıca, bu kış yaşadığımız aşırı iklim olayları nedeniyle meyveleri kuşların da yiyebileceği ağaçlar olacak. Yani meşe, ardıç, alıç, ahlat ve badem dikeceğiz.

Fidanlarımızın bir kısmı 2 yaşında olacak. Ama biz daha fazla sayıda 3 yaş üstü ve 1,5 metre’den uzun teneke içinde ağaçlar da dikmek istiyoruz. Bunun için bir kaç sebebimiz var. Birincisi, daha sağlıklı ve çabuk büyümesi. İkincisi ise ormanımızı daha çabuk görünür kılmak, yani sonuçlarını görerek daha fazla adım atmak!

350 Ankara ekibi olarak, Çankaya Belediyesi ile İmrahor vadisinde bize ayrılacak yer konusunda son noktaya geldik. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden fidanlar konusunda bilgi aldık, Doğa Derneği’nden ağaç tavsiyelerini aldık.

Şimdi sizden her zaman iklim için 350 Ankara’ya verdiğiniz desteği tekrar istiyoruz.

Öncelikle karların erimesi ve toprağın donunun çözülmesini bekliyoruz. 15 Mart sonrası dikimi el birliği ile yapacağız. Mutlaka fidan dikimine bekliyoruz, hatta bisikletinizle gelin, karbonsuz bir etkinlik yapalım.

İkincisi, fidanlar için desteğinizi bekliyoruz. Eğer 20-30 cm boyunda kökleri naylon torbada küçük bir fidan desteği vermek isterseniz 1-2 TL yeterli olacaktır. Eğer, sizde bizim gibi daha heyecanlı bir adım atmak isterseniz, 1 metre boyunda teneke içinde fidan (10 TL civarı) ya da 2 metre boyunda teneke içinde bir fidan (20 TL civarı) için para desteğinde bulabilirsiniz. İsterseniz, birden fazla ağaç alacak destek de verebilirsiniz.

Unutmadan, topladığımız paralar ile bir miktar da yanmış gübre alacağız, heyecanımızı doğa ile paylaşacağız.

Lütfen destekleriniz için üyesi olduğunuz 350 Ankara destekçisi örgüte başvurunuz. Destekçi örgütlerimize üye değilseniz, bizimle bağlantıya geçiniz!

15 Mart sonrasında mutlaka 350 Ankara İklim Ormanı fidan dikimine güzel bir Pazar günü sizleri de bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir