Akkuyu ÇED Raporu onaylandı, Peki Şimdi?

Spread the love

Anadolu Ajansı’nın 1 Aralık’da 12:18’de güncellenen haberine göre ” Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, santral için hazırlanan ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayından geçti. ” Böylece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu onaylamış oldu.

Biz de hatırlatmak istiyoruz, Türkiye’de nükeer santral daha yokken Seviye 3 kazası olmuş, İstanbul İkitelli’de 1999’da meydana gelen olayla “dünyanın en önemli 20 radyoaktif kazası ” listesine girmişti. Şimdi Akkuyu Nükleer Santrali’nin ÇED raporunu onaylayarak Bakanlık toplumun itirazlarına ve yaşanan kazalara dikkat etmediğini gösterdi.

Tr'de Nukleer Kaza

İkitielli’de ne olmuştu?

İkitelli’de hurdacılık yaparak hayatını kazanan 13 kişilik Ilgaz Ailesi’nin hayatı, Ocak 1999’da hurda diye satın aldıkları konteynerin içinden radyoaktif madde çıkmasıyla karardı. Murat Ilgaz’ın parmakları eridi, Hüseyin Ilgaz, 2004 yılında kansere yakalandı ve iki yıl önce 57 yaşında hayatını kaybetti. Radyasyona maruz kalan ailenin erkekleri, ancak tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olabildi. Olay tarihinde 6 aylık bir kızı olan Naki Ilgaz ise artık çocuk sahibi olamıyor. Kadınlar ise erken menopoza girdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir