Dünyada otomobile daha yer var mı?

Spread the love

Hiç kullanmadan kapımızın önünde duran otomobilin bile alan kapladığını ve bu alan için asfalt ya da beton döküldüğünü hiç düşündünüz mü?

Bir otomobil ortalama olarak 12 metrekare yer kaplar. Bu alan birçoğumuzun çalışma odasından, çocuk odasından daha büyük. Kaldırımlar, meydanlar, çocukların koşup oynayabileceği sokaklar her geçen gün küçülürken caddeler, otoyollar büyümeye devam ediyor.

Peki otomobil, üretimden son kullanımına kadar iklimi değiştiren sera gazlarından olan karbondioksit ‘den ne kadar salmaktadır? Bir otomobil, üretiminden, kullanımına kadar neredeyse 40 ton karbondioksit salar. Bu değer arabanın büyüklüğünün artması, daha fazla kullanılması gibi kriterler daha da artar. Her gün bir başka felaketi ile karşılaştığımız iklim değişikliği sonucunda geleceğimizi de kaybetmekle yüz yüzeyiz. Tüm amacımızın, bir yerden başka bir yere ulaşmak olduğu akılda tutulursa, hem doğayı hem yaşamımızı otomobil için feda ettiğimiz görülecektir.

Başka bir yol yok mu? Ulaşım için yaya, bisiklet ve toplu taşımın göz ardı edilerek, sadece otomobil endeksli ulaşım modelinin Dünyayı yıkıma götüreceği ve artık bunu kaldıracak yerimiz kalmadığı orta. Öyleyse acil bir U dönüşü yaparak bireysel taşımacılıktan topu taşımaya geçmemiz gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir