EPA Direktörü Karbondioksitin Rolüne İnanmıyor!

Spread the love

Dünya çapında gözlemlenen siyasi değişimler küresel iklim mücadelesine etki etmeye devam ediyor.

Küresel sera gazı emisyonlarında Çin Halk Cumhuriyeti’nden sonra ikinci sırada gelen Amerika Birleşik Devletleri de bu değişimlerin en hızlı ve trajik yollarla yaşandığı ülkelerden biri kuşkusuz… Dünyanın önde gelen çevre ajanlarından U.S. EPA (Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı)’nın direktörlüğüne, ABD’nin yeni hükümeti tarafından atanan Scott Pruitt, küresel ısınmanın temel sebeplerinden biri olarak “küresel karbon salınımlarının” olduğuna inanmadığını belirtti. Ayrıca Pruitt, Climate Consensus Project tarafından 2007 yılında yayınlamış raporun en önemli çıktılarından biri olan “bilim insanlarının %97’sinin iklim değişikliğinin temel sebebi olarak antropojenik kökenli karbon salınımlarının olduğu” gerçeğine rağmen, bu konuda hala kesin bir bilimsel dayanağın olmadığını da ekledi.

Tabi konu kesin verilere gelince Scott Pruitt’in geride bırakmış olduğu siyasi kariyerine ulaşmasında, küresel sera gazı emisyonlarına katkıları küçümsenmeyen fosil yakıt şirketlerinin finansal desteklerini de hatırlamakta fayda olduğuna inanıyoruz.

Video’da ise, 8000 yıllık bir süreçte insan medeniyeti için en uygun halini almış iklimsel dengelerdeki endüstri çağı sonrası çalkantıların, yine endüstri çağıyla birlikte istikrarlı bir yükseliş gösterten küresel karbon emisyonları ile nasıl doğrudan ilişkili olduğunu EPA direktörü Pruitt’e anlatmaya çalışan muhabir ve iklim bilimci’nin çabalarına tanık oluyoruz. Bilimsel verileri inkar edip iklim gerçekliğini manüpüle etmeye çalışanlar oldukça, #İklimHepimizinMeselesi sloganını da yükseltenler daima var olacaklardır.

Oğuz Tosun -C4C

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir