Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 20-22 Aralık 2013

Spread the love

Ankara’da ilk defa 11-14 Nisan tarihlerinde Çağdaş Sanatlar Merkezinde izleyici ile buluşan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali bu yıl içinde ikinci kez ve İstanbul ile aynı zamanda 20-22 Aralık tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezinde düzenlenecek.

AnkaraLogo

Daha önce İsveç, İstanbul ve Ankara’da düzenlenen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, Tarımdan enerjiye, gıdadan ekonomiye, aktivizmden tasarıma ve üretimden tüketime yaşamın her alanının bütüncül bir dünya görüşüne göre yeniden biçimlendirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.  

Tüm gösterimleri ücretsiz olan festivalde bu yıl 20 film izleyici ile buluşuyor. Kentsel dönüşümden, kentlerin altında kalan derelere, iklim değişikliğini nasıl durdurabileceğimizden, şehirleri nasıl insan ölçeğine göre kurabileceğimize kadar, sürdürülebilir kavramının farklı boyutlarını izleyicilere aktarıyor. Sağlık, atıklar, kolektif üretim üzerine sürdürülebilirliği ve gerçek hikayelerle seyirciye ilham veren filmlerin yanı sıra, iklim değişikliği, Ankara’nın dereleri ve  kendi gıdasını sağlayan kentler üzerine üç söyleşi ile üç müzik dinletisi ve performans da programda yer alıyor.

Türkiye’deki kentsel dönüşümü Ankara, Bursa ve İstanbul üzerinden inceleyen Agorafobi filmi ile 19 Aralık 2013’te başlayan festivalde; Teksas’daki 19 Termik santral kurulmasına karşı mücadele için dini grupların, sivil toplumun, vatandaşların nasıl mücadele ettikleri; yediğimiz yemeklerin üretildikleri coğrafyalarda hayatı nasıl değiştirdiği; çöpün yolculuğu; Fukişima Nükleer Santralinin Japonyada halkının uyanışını ve felaketle nasıl başa çıktıklarını, Denizli’de dokumacılık tarihi ve kültürel erezyona kadar ufuk açan filmleri izleyip tartışıp değişeceğiz.

Sürdürülebilir Yaşam Kollektifi’nin ülkemize kazandırdığı festival, Ankara’da iklim değişikliği konusunda mücadele eden 350 Ankara grubu tarafından organize ediliyor.

Surdurulebilir Yasam Film Festivali 09-12-2013 from Surdurulebilir Yasam on Vimeo.

İlkini 11-14 Nisan’da Ankara’da gerçekleşen Sürdürlebilir Yaşam Film Festivali tekrar Ankara’ya geliyor. tarafından kazandırılan festival, bu sene hem İstanbul’da, hem de Ankara’da aynı tarihlerde gerçekleşecek.

20-22 Aralık 2013’de Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek yeni festivalin programı ve detaylara  aşağıda yer almakta olan bilgilere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 Filmler – Program – Facebook’da Etkinlik – Afiş – 

 

AnkaraCSM_Filmler

Festival İstanbul’da İzlemek için tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir