İklim için bisiklet ulaşımını herkes biliyor, Peki Bakanlık?

Spread the love

350 Ankara 2009 yılından bu yana sokaklarda. Her sene iklim dostu cüzdan dostu petrole karşı bisiklet ile Ankara’da ve Türkiye’de çeşitli eylemler düzenleyerek politikacıların iklim değişikliğini durdurmak için harekete geçirmeye çalıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son dönemde farkındalık projesini tamamladı. Çok ilginçtir ki, ortaya çıkan sonuçlar bir dizi konunun artık toplum tarafından bilindiğini ortaya koyuyor. Katılımcılar, enerji ve suyun kullanımı, kar yağışlarında azalma, sel felaketleri, orman yangınları gibi pek çok konuda fikir beyan ederken, daha fazla kentsel planlama ve binalarda ekolojik süreçlerin dikkate alınması konularını dile getirmiş.

Sıfır enerjili ve sıfır atıklı konutlar, bisiklet ulaşımı gibi konuların dile getirilmesi, ürünlerde karbon ayakizi etikerlerinin konulması gibi pek çok olması gereken ve 350 Ankara aktivistlerince de yükseltilen isteklere sahipler. Çalışmaya dair bakanlığın dağıttığı açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Foto: Nuran Kansu (Afsad, 350 Ankara aktivisti)

Bisiklet Nereden Çıktı?
2009 yılında ilk bisikletli eylemimizi düzenlediğimizde, sokaklar karnavala dönmüş idi. 2010 yılında, 10.10.10’da 10 kentte bisikletlerimiz ile  sokaklara çıktık. Çağrımızla Ankara dışında Antalya, Yalova, İzmir, Eskişehir, Bursa, Edirne, Adana, Trabzon ve Samsun’da eylemler düzenlendi. 2011’de Ankara ve Antalya’da kitlesel eylemleri bisiklet ile yaptık, 11.11.12’de ise 350 Ankara, 350 Antalya ve Yalova’nın katılımı ile “Seçimin iklimse, seçimim sensin” dedik.

Deniz Tokay’in kurgusu, destekçilerimizden Afsad üyelerinin objektifinden 10.10.10  eyleminin görüntülerini izleyebilirsiniz.


Bisiklet Yolunu Biz Açtık, Politikacılar İklimin Yolunu da Siz Açın!

Ancak, bütün bu politikalar iklimi için sera gazı azaltımı hedefi alınması, bu hedef için ulaşım, enerji, sanayi, konutlar ve atıklar konusunda hedefi sağlayacak alt hedeflerle ve uygulamalarla mümkün. Türkiye son yıllarda  kent içi ve kentler arası otoyollar yaparak, ulaşımda yaya dostu, engelli dostu ve toplu taşıma ile bisiklet ulaşımını zorlaştırıyor, iklim dostu bu çözümleri imkansız hale getiriyor.

Bizler, 2010 yılında “Bisiklet Yolunu Biz Açtık, Politikacılar İklimin Yolunu da Siz Açın!” dedik. Tıpkı her sene dediğimiz gibi. Sesimizi herkes duydu, çünkü herkes farkında idi. Bu kadar zaman geçmesine rağmen, iklim değişikliği kaynaklı felaketler artık hayatımızda iken acaba Bakanlık ne kadar harekete geçti?

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir