İklim Karnavalı’ndan haber var: İklim için pedal şıklığı

Spread the love
İklim değişikliğine karşı mücadele veren dernek ve gruplar, bisikletin alternatif ulaşım aracı olduğunu göstermek ve güzergah boyunca iklim sohbeti yapmak amacıyla “iklim karnavalı” düzenledi.

KIZILAY Güvenpark önünde toplanan yaklaşık 60 bisikletli, “iklim için pedal şıklığı” adını verdikleri etkinliğe en şık günlük kıyafetleriyle katıldı. “Bisiklete binerken şık giysiler giyeceğim ve mümkün olan her zaman hız yerine stili tercih edeceğim” sloganıyla yola çıkan bisiklet tutkunları, yol boyunca iklim değişikliğine karşı “dur” diyerek vatandaşlardan destek istedi. 

İnsan hayatı risk altında
2009 yılından bu yana Başkent’te faal olan “350 Ankara” grubunun öncülüğünde gerçekleştirilen “iklim karnavalı”, Tüketici Dernekleri Federasyonu, ODTÜ Mezunlar Derneği, Tüketici Koruma Derneği Ankara Şubesi ve Perşembe Akşamı Bisikletiçileri tarafından desteklendi. İklim için geri dönülmez bir noktaya hızla gidildiğininin altını çizen 350 Ankara, sanayileşme öncesinde atmosferde 280 ppm olan karbondioksit yoğunluğunun bugün 392’ye yükseldiğine dikkat çekti. Bu oranın 450 ppm’ye yükseldiğinde insan hayatının büyük bir risk altına gireceğini belirten grup, ortalama rakamın 350 olması gerektiğini ve bu yüzden kendilerine bu ismi verdiklerini anlattı.

Kış uykusu öncesi etkinlik

Asıl hedefleri iklim değişikliğine “dur” demek olan yaklaşık 60 bisikletli, Güvenpark önünde başlattıkları etkinliği önce Arjantin daha sonra ise Bahçelievler 7’nci Cadde’de devam ettirdi. Birbirinden şık kıyafetleriyle bisikletlerinden inip yol üzerindeki kafelere girerek buradaki insanlarla iklim değişimi üzerine sohbet eden bisikletliler, ayrıca daha önce hazırladıkları bilgilendirme broşürlerini dağıttı. Kış öncesi böyle bir etkinlik düzenleyerek “bisiklet” ve “iklik değişimi” konularına dikkat çekmeyi amaçladıklarını ifade eden 350 Ankara grubu üyesi Önder Algedik, “Renkli ve sohbetli bir etkinlik ileAnkara’yı kış uykusu öncesi yakalamış olacağız” dedi./_np/3461/14793461.jpg

Ankara’nın üç pedalşörleri

BAŞKENT’li bisikletliler, “iklim için pedal şıklığı” adını verdikleri “iklim karnavalı” etkinliği çerçevesinde adete şıklık yarışına girdi. Özellikle kovboy kıyafetleriyle bisiklete binen ve kendilerine “üç pedalşörler” adını veren Perşembe Akşamı Bisikletçileri üyesi üç arkadaşın kıyafetleri oldukça dikkat çekti. Bisiklete binen kadınlar şıklıklarıyla göz kamaştırırken erkekler ise takım elbiseleriyle Başkent cadde ve sokaklarında bisiklete pedal bastı.
Fatih Tekeci-Hürriyet Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir