İzdemir yalnızca Aliağa’yı değil, dünyayı tehdit ediyor!

Spread the love

İzdemir kömürlü termik santralinin 1.ünitesi ÇED raporu davalık iken Bakanlık 2.üniteye ÇED olumlu kararı verdi!

İzdemir Aliağa’da 350 MW kurulu güce sahip termik santrali için hazırlanan ÇED raporunu Bakanlık onayladı. 2010 yılındaki bu rapor hala davalık iken, santral inşaatı devam eidyor.

İzdemir şimdide ikinci 350 MW için ÇED Olumlu raporu aldı. Son raporu hem de halkın katılımı toplantısı olmadan Bakanlık verdi. Birincisne karşı çıkan halk, şimdi ikincisi için dava açtı.

Biz de İzdemir santrali ÇED raporunu inceledik. Ortaya çıkan veriler, İzdemir Kömürlü Termik Santrali projesinin sadece Aliğaa’yı değil, bölgeyi ve hatta dünyayı değiştireceğini gösteriyor.

İzdemirCED

Mesela yılda 1 milyon ton yakan ünite, 2. ünite ile 2 milyon ton yakacak.

Mesela yılda 2,5 milyon ton karbondioksit salacak santral ikinci ünite ile 5 milyon ton salarak iklimi daha fazla değiştirecek.

Mesela 150 bin ton uçucu kül rüzgar ile bölgeye dağılacak, tarımı, yaşamı, suyu etkileyecek. 160 bin ton kömür külü çıkacak. 2. ünite ile bu değerler iki katı olacak.

Daha da kötüsü, yılda 400 bin metreküp su soğutma suyu olarak denizden çekilecek, yaklaşık 160 bin metreküp artan su yakınlardaki Hayıtlı deresine boşaltılacak. 2. ünite ile bu değerler iki katı olacak.

Şimdi soru şu; İzdemir yalnızca Aliağa’yı değil, bölgeyi ve dünyayı da tehdit etmiyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir