Kentlerin havası kirli çıktı! Ne doğanın, ne de iklimin bu kadar otomobili taşıyacak yeri yok.

Spread the love

Avrupa Hava Kalitesini İzleme İstasyonları internet sitesindeki 18 Aralık Çarşamba günü, 23-24 saatlerindeki bilgilere göre; içinde Ankara’nın da bulunduğu 20 kadar ildeki havanın  hassas düzeyde kirli olduğunu ortaya koydu. Dünya Sağlık Örgütü, WMO ‘ya göre bir metreküpte 20 mikrogram altında olması gereken kanserojen özellikli ağır metal, katran zerreciği ve karbon parçalarından oluşan toz kirliliğinin (PM10) pek çok kentte 50 mikrogram’dan fazla çıktı.

350A-PPm10

Hava kirliliğinin en önemli sebeblerinden biri de kentlerdeki araç sayısı. Ekim 2014 itibariye trafikte 18,3 milyon motorlu taşıt bulunuyor ve bunun %55,2’si otomobil. 10,3 milyon adet otomobil anlamına gelen bu sayı, tek sıra halinde park etse dünyanın çevresinde 1,3 tur atacak kadar bir uzunluk oluşturuyor. Bir başka deyişle, sadece park ederken bu kadar alan doğadan çalınıyor, çalışırken egzos gazları hava kalitesini bozan kirlilik yaratıyor ve de iklimi değiştiren seragazı emisyonlarını atmofere salıyor.

Biz de soruyoruz, otomobil merkezli ulaşım politikalarını kentlerin havası kaldıramıyorken, doğa ve iklim nasıl kaldırsın?

350A-10Motomobil

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir