Volkswagen’in “Temiz Dizel” diye sattığı motorların test sonuçları yalan çıktı!

Spread the love

En temiz fosil yakıt, topraktan çıkartılmamış olanken, pek çok otomobil firması “temiz” ya da “doğa dostu” gibi ifadelerle otomobil satmaya devam ediyor. Ancak Volkswagen ile ilgili son haber “temiz dizel” denilen şeyin yalan olduğunu ortaya koydu.

ABD Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA), Volkswagen’in ABD’de sattığı bazı dizel motorlu araçların egzoz emisyon testleri sırasında emisyon test sonuçlarını yanıltıcı yazılım kullanarak manipüle ettiğini tespit etti. Test edilen modeller, 2009 yılında bu yana satılan  482 bin aracı kapsadığı ortaya çıktı.Testlere göre, Volkswagen’in egzost salımlarını katalog değerlerinden 40 kat fazla çıktı. Fosil yakıt ekonomisinin en önemli sektörü olan otomotiv sektörü, ABD’de başlayan ve başka ülkelere yayılması beklenen skandalı konuşuyor.

Frankfurt borsasında işlem gören Volkswagen’in hisseleri, ABD’deki egsoz emisyon testi manipülasyonu haberinden sonra 1 günde %20 değer kaybına uğradı. Peki sayısı yarım milyonu geçecek “Temiz Dizel” otomobillerin saldığı egzost gazları ne olacak?

VW

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir