11.11.12 Eylem Kılavuzu

Spread the love

11.11.12’de siz de “İklimi Değil, Belediyeleri Değiştir” demek ister misiniz? Şimdilik Ankara ve Antalya organizasyonu yapmaya başladı ve diğer kentler için bir eylem kılavuzu hazırladık!


Amacımız çok basit. İklim değişikliğinin geldiği noktada yerel politikalara etki etmek, yerel düzeyde bir iklim değişikliği tartışması yapmak. Önümüzde belediye seçimleri var ve mevcut politikacılar kentleri ulaşılmaz ve karbon dostu yaptı, iklim felaketlerine davetiye çıkaran işler ortaya koydu. Dünyada pek çok kent artık şehrin sera gazını hesaplıyor, azaltım hedefi koyuyor ve bu hedefin gerçekleşmesi için toplu taşıma, yaya yolları ve bisiklet ulaşımını geliştiriyor, kentin enerji tasarrufu ve verimlilik kapasitesini geliştiriyor. Bizim de bu böylesi uygulamalara ihtiyacımız var!

 İşte basit adımlarla 11.11.12’de neler yapılabilir, biz ne yapıyoruz:

1- Önce küçük bir toplantı yapın. Mümkün olduğu kadar bu işin taraflarından birer temsilciyi katmaya çalışın. Katılımcılar, mutlaka bir alanda örgütleme önceliği olan kişilerden oluşsun. 10 kişilik böylesi bir grup bir kaç yüz kişinin katıldığı iyi bir etkinlik organize edebilir.

2- Eylem için buluşma ve varış noktasını iyi belirleyin. Salt basın açıklaması yapmayın, heyecan verici olmaz:

– Buluşma noktasında insanları hareketli tutun. Mesela sokak sanatçıları, çalgıcılar, yüz boyama atölyesi gibi küçük işlerle ortamı zevkli hale getirebilirsiniz.

– Küçük bir bisiklet turu harika olur. Ankara’da Tren Garı’nda buluşup, Güvenpark’daki Büyükşehir binasına pedallayacağız. Sizde koşullara göre 3-4 km’lik bir tur organize edebilir, buluşma noktasından açıklama noktasına kadar heyecanı yükselterek gidebilirsiniz.

– Buluşma noktasına mutlaka yaya katılım için çağrı yapın.

Varış noktası, yani açıklamaya yapacağınız alan sembolik bir yer olsun, geniş ve ferah olsun. Ankara’da Büyükşehir Belediyesi’nin yeni binası değil, eski Güvenpark’daki basın binasının önüne gideceğiz. Sizde mesela Taksim Parkı gibi şehircilik felaketlerine dönüştürülecek bir yeri seçebilirsiniz.

– Varış noktasında mutlaka bir basın açıklaması performansı yapın. Performans dememizin nedeni, kısa ve renkli bir yöntem kullanmayı tavsiye etmemiz. Metnin taslağını size isterseniz gönderebiliriz, üstünden çalışıp kendinize uyarlayabilirsiniz. Ankara’da bizler bir ilki gerçekleştirip insan mikrofonu yapacağız, yani megafonsuz, yani herkesle okuyacağız.

Açıklama içeriği çok önemli. Kentinizdeki sorunlar ve iklim arasında bağlantıyı kurun. Mesela ulaşım bu sene pek çok kentin en önemli sorunu. Ya da yaşadığınız bölgedeki bir termik satraline karşı çıkabilirsiniz. Yalova gibi bir kentte yaşıyorsanız, isterseniz Belediye’nin Organik Ulaşım poitikasına destek verebilir, daha fazlasını zorlayabilirsiniz, ya da kömür santrali projesini hedefe koyabilirsiniz.

-Mutlaka bazı anahtar kavramları kullanın. İklim dostu belediye istediğinizi, “petrolu değil, iklimi seçen politikacıları seçiyoruz” gibi mesajları, iklim değişikliğinin ne kadar ciddi bir sorun olduğunu, taleplerinizin herkesin derdi olduğunu bir şekilde anlatın.

– Varış noktasında mutlaka bir pankart ve bir dizi döviz hazır olsun. El yapımı da olabilir, sanatsal bir çalışma da olabilir. İklimi Değil, Belediyeleri Değiştir çok güzel bir eylem ana pankartı olabilir. Antalya’da bez pankarta oy pusulası basılacak. Partilerden biri ise “iklim” olacak ve katılımcılar boya kullanarak elleri ile oy basacak!

3-Örgütleme için mutlaka geniş kesimleri kapsayın. Basit bir afiş yapın, sosyal medyada duyurusunu paylaşın. Ancak, unutmayın ki, sosyal medya değil, kişisel sohbetler daha fazla örgütler. Katılımcıların katkılarına açık olun. Ana konseptinizi bozmadığı sürece farklı renkler hoş olur. Mesela şimdiye kadar bizler bisiklet orkestrasını kullandık, eylemde herkesin şık kıyafet giymesi önerisini hayata geçirdik.

4- Duyurun, medyayı kullanın. Etkinlikten bir hafta önce, yerel medyada mutlaka çağrınızı duyurun, çıkan çağrıyı ayrıca paylaşın.

5- Kaydedin! Güzel bir foto, güzel bir video eylemin etkisinin sürmesini çok güzel sağlar. Mutlaka profesyonenl bir fotoğrafcı ya da video aktivist bir arkadaşınızın yardımını alın.

5- Paylaşın ve öğrenin. Etkinlik hazırlıklarınızı diğer kentler ile paylaşabilir, onların yaptıklarını da böylece öğrenebilirsiniz. Eylem sonrası video ve fotograflarınızı paylaşın, 350 Ankara‘ya gönderin biz de paylaşlım.

Unutmayın, her eylem ve etkinlik bizlere meseleyi öğretiyor. Dolayısıyla bu işin devamı da gelecek!

İşte bazı ip uçları:

İnsan Mikrofonu nedir? Videoyu izleyin!

Bisiklet turunu tek şerit 2 sıra yapabilirsiniz. Bunun içinde hiçbir engel yok. Tek bilmeniz gereken ilgili kanunlar. İşte destekçilerimizden PAB Ankara’nın yarıdımı ile hazırlanan afiş işinizi görecektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir