İklim Ağı Kuruldu!

Spread the love

Kurucuları arasında 350 Ankara’nın da bulunduğu sivil toplum örgütleri iklim değişikliğine karşı birlikte mücadele etmek için İklim Ağı’nı kurdu!
 
 
 
Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları, iklim değişikliği konusunda ortak kaygılarını ve çözüm önerilerini birlikte dile getirmek üzere “İklim Ağı”nı kurdu. İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin geri dönülemez noktaya gelmeden önce durdurulması için ortak çalışmalar yürütmeyi amaçlayan “İklim Ağı”,  Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Doğa Derneği, Doğa Koruma Merkezi, Eurosolar Türkiye, Greenpeace Akdeniz, Kadıköyü Bilim Kültür ve Sanat Dostları Derneği (KADOS), Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA Vakfı), WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), 350 Ankara gibi sivil toplum kuruluşlarının katkısı ile kuruldu.
İnsan kaynaklı iklim değişikliği dünya üzerindeki ekosistemlerin devamlılığını, gezegenin üzerinde insan ve diğer canlı türlerinin hayatının geliştiği koşulları tehdit ediyor. Grönland ve Kuzey Kutbu’ndaki buzullardaki erimenin yanı sıra dünyanın çok sayıda bölgesinde kuraklıklar, gıda fiyatlarında artış, orman yangınları, muson yağmurlarının sebep olduğu ölümler, artan salgın hastalıklar, Türkiye’de aşırı sıcaklar ve seller, daha sık ve şiddetli yaşanan aşırı hava olayları, iklim değişikliğinin etkilerinin şimdi ve her yerde yaşanmakta olduğunu kanıtlıyor.
İklim değişikliği konusunda ortak kaygıları ve çözüm önerilerini yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunda ön plana çıkarmak amacıyla bir araya gelen “İklim Ağı”, gezegenimizdeki ekosistemlerin korunması için çaba gösterilirken; iklim değişikliği azaltım ve uyum politikalarında ekonomik ve toplumsal açıdan eşitlikçi ve adil önlem ve uygulamaların güvence altına alınması gerektiğini savunuyor.
Bu çerçevede, küresel iklim sisteminin, bilimin öngördüğü koşullar ve uygulamalar ile korunması gerektiğinin altını çiziyor, bunun sağlanması için ortak hareket edileceğini belirtiyor.
 
İklim Ağı’nı sosyal medyada izlemek için;
www.iklimdegisikligi.org
http://www.facebook.com/groups/iklimagi/
https://twitter.com/iklimagi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir