Bu yazı topraktan sökülen bir ağaç, kaybettiğimiz bir can için daha fazla mücadele çağrısıdır!

Spread the love

ODTÜ’de ormanı katledecek, 100.yıl ve Çiğdem mahallesini bölecek otoyol yasalara aykırı bir şekilde ilerliyor. Öyle bir aymazlık sözkonusu ki, 6 Eylül Cuma günü polis destekli belediye çalışanları toplu halde 70’den fazla ağacı söktü, 2 binayı yıkarak hızla ODTÜ’ye doğru ilerliyor. Yaşanan şiddeti ve polis destekli projeyi herkes gördü. Bugün herkes ayakta. Gözyaşları içinde o yetmiş ağacın topraktan sökülüşünü izlerken, Antakya’da Ahmet Atakan’ı kaybettik.

AOÇ Projesi ODTÜ'de devam Edecek!

Açık olan şu ki, son 5 yılda Atatürk Orman Çiftliği’nde yaşadıklarımızı gelecek 5 yılda ODTÜ’de de yaşayacağız..Bu yazı topraktan sökülen bir ağaç, kaybettiğimiz bir can için daha fazla mücadele çağrısıdır!

 

SON DURUM NEDİR?

Bugün artık hepimiz bu şantiyenin yasadışı olduğunu biliyoruz. 1994’de yapılan planın 1995 yılında SİT kararı ile geçersiz olduğunu biliyoruz. 2863 sayılı kanun  ve 2004 yılında bazı değişiklikler getiren 5226 sayılı kanuna  göre SİT  alanlarında inşaat ve fiziki müdahale bulunulamaz.

K2883’de Madde 9. /Kanun 5226’da Md.3 – Koruma Yüksek Kurulunun ilke kararları çerçevesinde koruma bölge kurullarınca alınan kararlara aykırı olarak, korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ve koruma alanları ile sit alanlarında inşaî ve fizikî müdahalede bulunulamaz, bunlar yeniden kullanıma açılamaz veya kullanımları değiştirilemez. Esaslı onarım, inşaat, tesisat, sondaj, kısmen veya tamamen yıkma, yakma, kazı veya benzeri işler inşaî ve fizikî müdahale sayılır.

1. Derece Doğa SİT kararı 728 sayılı ilke kararında şöyle tanımlanır: Bilimsel muhafaza açısından evrensel değeri olan, ilginç özellik ve güzelliklere sahip olması ve ender bulunması nedeniyle kamu yararı açısından mutlaka korunması gerekli olan, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak alanlardır. Yani karar çok net..

İşte biz bu kanunlara rağmen yapılan projeye, daha planı çıkmadan inşaata başlayan Belediye’ye dava açtık. 1,5 aydır süren mücadelede kamuoyunu ciddi bir noktaya getirdik. Artık otoyol sacede bir  ağaç meselesi değil, sadece ODTÜ meselesi değil, bir Ankara meselesi, bir demokrasi ve şehircilik meselesi oldu. Bunu hepimiz başardık!

NASIL YOL PROJESİ YAPILDI?

Asıl sorun bu. “Yasalara rağmen nasıl yapıldı bunlar, SİT kararı neden yok sayılıyor?” diyebilirsiniz. Haklısınız, biz söyleyene kadar kimse telaffuz etmedi. Konuyu bütün kamuoyu duyunca Bakan da, Rektör de ve Belediye Başkanı da yolun ODTÜ’den geçen kısmının SİT alanı olduğunu söylemeye başladı.. Ama söylemdikleri birşey var, kanunlara rağmen belediye bu işi yaptı. Ne 1995 yılı SİT kararını tanıdı, ne 2007 yılı Nazım İmar Planı’nda 5226 ve 2883 sayılı kanunu tanımadan planı uyguladılar. Yani hep suç işledi.. Ta ki biz duyuruna kadar.

Daha da kötüsünü söyleyeyim mi? 15 Mart tarihinde alınan belediye meclisi kararı ile yol için planın onayların alınmasına yönelik uygulama kararı alınırken, ertesi ay, daha planın onaylanmasına aylar varken, şantiye kuruldu ve viyadük inşaatına hazırlıkları başlattılar.

Daha fazla anlatmaya gerek yok. Günde 40bin araçın geçtiği bir yol, yok olan doğa ve mahalle yaşamı, her yıl yapılacak asfalt bakımı, trafik, egzost ve iklim değişikliği… Yani bütün Ankara’nın fazlası ile ödeyeceği bir fatura..

NE OLACAK ŞİMDİ!

2 ay öncesine göre çok iyi bir yerdeyiz. 26 Temmuz tarihinde Cumhuriyet gazetesinden Mert Taşçılar konuyu haber ettiğinden bu yana çok olay oldu. Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü ve Komisyonu önünde eylemler yaptık, alanda nöbet tuttuk, direndik ve en son dava açtık. Daha yapacağımız çok şey var ve artık meselesi bir Ankara direnişi haline geldi. Artık süreçe ODTÜlüler ve mahalle halkı değil, forumlar, bireyler aktivistler de katıldı. Artık bir direniş imecesi kurduk ve bunu hergün baştan kuruyor ve çalıştırıyoruz.

Ancak bunlar yeterli değil, daha fazla insanın duyması lazım. Yapılacak işlerin daha fazla yapılması zamanı geldi! Yani artık bu imecede sizlerin de katkısı çok elzem!

Yapılacak İşler Listesi

 • SİT Kararını paylaştınız mı? Ulaşmak ve paylaşmak için tıklayınız!
 • Yasa maddesi açık, paylaşmak ve duyurmak için tıklayınız!
 • Belediye Meclisi kararı buranın SİT alanı olduğunu da biliyor, planın olmadığını da, paylaşmak için tıklayınız!
 • 8 Eylül’de yürütmeyi durdurma davasını açtık! Siz de görün ve paylaşın! Ulaşmak ve paylaşmak için tıklayınız!
 • İnşaat sahasını gördünüz mü? Görmediğiniz bir şeyi savunamazsınız. Gidin görün. Dün gece yarısı şantiyenin görünmü için tıklayınız!
 • 6 Eylül’de ne mi oldu? Polis insanları uzaklaştırınca ağaçlar kepçeler ağaçları böyle söktü, izleyin ve paylaşın!
 • Belediye bir tanıtım filmi yapmış. O filme bazı gerçekleri Ankaralılar eklemişler. Mutlaka izleyin ve paylaşın!

Bunlar ilk aşama.. Gelelim ikinci aşamaya..

 • Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu’na nasıl  SİT alanından otoyol geçişine izin vereceklerini sorun (#2197791)?
 • Bakan Komisyon adına karar vermiş, kendisine sormak için tıklayınız!
 • Belediye bugün ODTÜ’den yol geçiriyorum diye sayfasından duyurmuş, sizde arayıp sorun, nasıl oluyor bu?

Yasadışı Otoyol için Belediyeyi Ara

 

Gelelim son aşamaya.. Bunları yaptıysanız, zaten çok şeyi öğrenmiş olacaksınız. Artık fikirlerinizi büyütme zamanı geliyor. Herkesi taraf etmek, mücadeleyi çeşitlendirmek gerekiyor.. Lütfen sizde “bir can da bir ağaç da, bir mahalle de bizim için değerlidir” felsefemizi yayın, örgütleyin, direnin.

 

Sevgiyle direnin!

 

Önder Algedik,

350Ankara Aktivisti, Anıtpark Forum aktivisti, ODTÜ ME’94

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir