350 Ankara Basın Açıklaması / 24Eylül 2011

Spread the love

Bizler, bugün fosil yakıtsısız bir gelecek çağrısı ile dünyada, 170’dan fazla ülkede binlerce kentte bir araya geldik. Bizler bugün 350 Ankara’nın çağrısı, destekçileri ve katılımlarla iklim için harekete geç demek için bir araya geldik.

Bizleri buraya bilimsel gerçekler getirdi! Bilim diyor ki,  fosil yakıtlar nedeniyle atmosferde sanayileşme öncesi 280 milyonda parçacık (ppm) olan karbondiksit yoğunluğunu bugün 392 ppm’e çıkardık. Bilim dünyası diyor ki, yaklaşık atmosferi 1 derece ısıttık ve daha ısıtamayız. Bilim dünyası diyor ki, iklimin artık geri dönülmez noktası 350 ppm! Yani aştık geri dönün diyor. Bizlerde artık iklim için “no minute” diyoruz!
Yüksek karbonlu ekonomiye hayır diyoruz.
Kömür santrallerine, duble yollara, dereleri yok eden HES’lere, İzmir-İstanbul otoyoluna, araba merkezli ulaşım anlayışına hayır diyoruz.
Bizler sıfır karbonlu bir politika istiyoruz.
İklim için toplu taşıma kullanmak, iklim için bisiklet binebileceğimiz yollar, yayalaşmış bir kent istiyoruz. İklim dostu enerjiler, enerji verimliliği politikaları istiyoruz.
Bunun içinde para olduğunu biliyoruz. Sizler, 11 milyar doları İzmir-İstanbul yolunu yapmak için, 6 milyar dolari 3. köprü için, 70 milyar doları nükleer santrali yapmak için ayırırken, para yok demiyorsunuz!  Ama konu petrol yakmayan bisiklete yada yaya yolları, karbon tasarrufu yapan toplu taşıma yada yakıt bile harcamayan enerji verimliliği, rüzgar ve güneşe gelince para kalmıyor.
Ancak biliyoruz ki bunun nedeni ne para, ne de başka birşey, Türkiye’nin iklim hedefinin olmaması. Uluslarası sözleşmeleri 180’den fazla ülke imzaladıktan yıllar sonra  imzalayan, karbon salımlarını ikiye katlayan Türkiye’nin tek hedefi, 25 bin km duble yol ve  2023’de bütün dereleri yok edip kömürü çıkartıp enerji elde etmek!
Bugün dünyanın attığı adımlar yetersiz. Türkiye ise hiç adım atmıyor.140 ülke azaltım hedefi koyarken Türkiye hala hedef koymuyor!
Bugün kuraklıkdan çeken Etiyopya onlarca proje ile iklim değişikliğine karşı savaşırken, bugün Bogota’da yüzbinler 300 km’den fazla bisiklet yolu ile kentte ulaşırken bizler hala bahaneleri seyrediyoruz. Dünyanın gerçekleştirdiği iklim dostu projeleri artık hayal etmek istemiyoruz!
Bugün politikalarınız battı. Ne yollarda arabalarınız ilerliyor, ne atmosferde karbon salacak yer kaldı. Unutmayın, ulaşım araba değildir. Ulaşım bisiklet yoludur, yayalaştırılmış kenttir, toplu taşımadır. Ama siz hala engeller koyuyorsunuz. Unutmayın engelsiz yollar iklim dostudur!
Türkiye artık yanlış politikalarının sonuçlarını bizlere iklim felaketi olarak ödetmesin, dereleri yok ederek, kömürü toprak altından çıkartarak değil, iklim dostu işler yapsın!
Türkiye duble yollar değil, kömür santraller değil, iklim dostu yatırımlar yapsın! Türkiye iklim için azaltım hedefi koysun.
Unutmayın, iklim için artık “no minute!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir