5.5.12’de İklim Felaketlerine Karşı Noktaları Birleştir!

Spread the love

Türkiye için 2010 yılı, 1970-2000 yılı normalleri olan 12.81°C’den tam 2.38°C daha sıcak geçti. İşin daha da kötüsü, Türkiye meteroroloji verileri içinde  en sıcak 10 yılın tamamı 1998-2010 yılları arasında gerçekleşti! Yani gezegen ısınırken ülkemizde ısınıyor!
İklim değişikliği sadece sıcaklık artışı değil, aşırı yağışlarda bunun bir parçası.
Sadece Şubat 2012 yağışlarına baktığımızda, Türkiye’de 25 havzanın 2’si normallerin altında yağışla karşılaşırken, kalan 23 havzada uzun yıllar normallerin üstünde bir yağışla karşılaştı. Batı Karadeniz Havzası normallerinin 1,5 katı fazla Şubat ayı yağışı aldı. Türkiye genelinde yağış miktarı ise Şubat ayı normallerinden %32,3 fazla!

2007 Kuraklığında Ankara
Şubat ayı yağışları ardından gelen hızlı sıcaklık artışı bu sefer sel baskınlarını gündeme getirdi.

Kar yağışları ardından ısınma sonucu su baskınlarının en güncel örneğini Ankara’nin Gölbaşı ilçesinde gördük. Kar sularının erimesi ile beslenen havzada havaların hızla ısınması ile ciddi bir su akışı oldu. İlçenin bir bölgesi su altında kaldı. Daha fazla su baskını yaşanmaması için, 10 milyon metreküp hacmi olan Mogan gölüne 4 km mesafede 15 milyon metreküplük bir yapay gölet oluşturmak zorunda kalındı. Çölovası adı verilen bu yer, yıllarca yağış tehditi olmağı için tarım ve yerleşim için kullanımda olan bir bölge idi.
Küresel düzeyde iklim için daha büyük adımlar isteyenler açısından 5 Mayıs 2012 önemli bir gün. Bu tarihte bütün dünyada binlerce kent, iklim felaketlerine dikkat çekmek ve bunun için fosil yakıt desteklerinin kaldırılması, alınan vergilerin iklime harcanması, daha fazla enerji verimliliği, daha fazla yenilenebilir ve iklim dostu ulaşım için sokaklarda olacak.

5/5/2012’de bütün dünyada, Antalya ve Ankara’da sokaklardayız!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir