AKBELEN için göreve: Meclis Acil Toplansın!

Spread the love

Geçen hafta Akbelen ormanında ağaç kesimi için  girildi ve bugün itibariyle 78 hektara yakın alanda ağaçlar katledildi. Şimdi ikinci bir kritik dönemece giriyoruz. O da üst toprağın kaldırılması.

Ancak bu mesele bu kadarla da sınırlı değil. Polis ve asker anayasal görevini yerine getiren insanlara şiddet uyguladı, bakanlıklar görevlerini şirket için yerine getirmediler.

Geçen hafta meclisin olağanüstü toplanabileceğini bir kez daha gördük. Bugünleri yaratan kanunlar geçerken yeterince itiraz edemeyen muhalafete şimdi görev düşüyor!

Meclis toplamak için 120 imza yetiyor, Biz 263 imza istiyoruz.

TBMM’nin acil olarak toplanmasını, şiddet kararında rolü olanları tespitini ve yasaları uygulamayan bakanlıkların incelenmesini talep ediyoruz. Bugün bunu istemez isek durmayacaklarını hepimiz biliyoruz.

TBMM’yi tatilden çağırmak için 120 imzalı dilekçe yeterli. Ama bu sefer biz bütün muhalefetten tam katılım bekliyoruz.

Partilerin imzalamasını istediğimiz dilekçe şu:

Ben Ne Yapabilirim?

– Oy verdiğin partiye bu dilekçeyi iletebilirsin.

– Şehrinde seni temsil etmesi gereken bütün vekillerin bu işe öncü olmasını sağlayabilirsin.

– Çevrendeki grupları bu konuda harekete geçirebilirsin.

– Sorun olursa bize iletebilirsin.

İşte istediğimiz dilekçe:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Akbelen ormanının yok edilerek altındaki düşük kaliteli kömürün yakılmasını sağlamak ve böylece halk sağlığını daha çok tehlikeye atarak iklimi değiştirmesi amacıyla polis ve asker zoruyla kesim çalışması yapılıp doğayı koruyan halk karşı şiddet uygulanmaktadır. Halkımız  Anayasa 56, Anayasa 90 ile 4990,  5836 ve 7335 sayılı kanunlar çerçevesinde görevlerini yerine getirken kamu görevlilerinin yasalara uymadığı kamuoyunun şahit olduğu bir konudur. 

Bu çerçevede;

a- Halka yönelik şiddet uygulayan kamu görevlilerinin tespiti.

b- Görevlerini yerine getirmeyerek bu olayın yaşanmasını ve ilgili kanunların uygulanmamasında rolü olan Çevre, şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın bu olayda rolünün incelenmesi gerekmektedir. 

Bu amaçlar Anayasa 93. madde ve TBMM İç Tüzük 7. maddesi gereğince toplanmasını, Anayasa’nın 98. maddesi ve TBMM İçtüzük 101, 102 ve 103’üncü maddeleri gereğince genel görüşme açılmasını arz ederiz. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir