Kutluyoruz; Gerzeliler Direndi, Herkes Kazandı!

Spread the love

24 Kasım 2009’da Anadolu Grubu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığı başvuru üzerine başlayan termik santral karşıtı direnişi, Bakanlığın Gerze Enerji Santralı projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini durdurmasıyla resmen sona erdi. O günden bu yana Gerzeliler her alanda direndi ve kazandı.

Gerzeliler sadece yasal süreçte değil, sokakta da direndi. 3 Mayıs 2010’da yapılan ÇED toplantısına polis biber gazıyla Gerzelilere müdahale etti. 30 Mart 2011’de iş makinelerinin köye gelmesine karşı halk direniş çadırı kurdu. 5 Eylül 2011’de iş makineleri yine köye girmek isteyince halk 14 saat direndi. Polis biber gazı ile saldırdı.

Gerzelilerin mücedelesi bölgenin doğasını kurtardı. Su kaynaklarının, tarım alanlarının ve doğanın uçucu kül ile kaplanmasını, atmosfere salınacak partikül maddeleri, doğaya bırakılacak külü ve doğadan çekilecek suyu engellemiş oldu. Gerzelilerin mücadelesi doğalarını koruduğu kadar iklim değişikliğinin de hızlanmasını engelledi.

Gerzeliler, santrali durdurarak yılda 3,1 milyon ton kömürün yakılmasını engelledi. Böylece her yıl 7,3 milyon ton seragazının atmosfere yayılmasını önlediler. Santral yapılması durumuna kişi başına 100 kg seragazını atmosfere salacaktı. Gerzelilerin başarısı yakılacak kömürü, salınacak seragazını engelledi.

Gerzeliler direndi ve kazandı. Gerze halkını doğayı, iklimi ve gezegeni korudukları için kutluyoruz!

Gerze Kazandı

Gerze Termik Santrali ÇED raporuna verdiğimiz dilekçenin detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir