Bizim için de günün fosili Türkiye!

Spread the love

Türkiye’nin günün fosili seçilmesi ile ilgili olarak 350 Ankara destekçileri olan örgütler aşağıdaki basın açıklamasını bugün kamuoyu le paylaştı!

Durban’da gerçekleşen 17 Taraflar Konferansı’nda Cumartesi günü Türkiye günün fosili seçildi. 700’den fazla üyeye sahip İklim Eylem Ağı (CAN) adlı grup tarafından organize edilen “Günün Fosili” ödülü, tehlikeyi sadece bizim görmediğimizi ortaya koydu.  Türkiye’nin fosil yakıta dayanan büyümesinin sadece bizim değil dünya açısından da sürdürülemez olduğunu son 3 yıldır defalarca eylemlerimizle dile getirdik ve bu politikadan vazgeçilmesini talep ettik.
İklim için, herşeyi iste ama hiçbirşey verme!
Türkiye, 1990 yılına göre salımlarını %98 arttırarak, hiçbir yükümlülük almadan, teknolojiden finansa kadar herşeyden yararlanmayı isteyerek açıkçası günün fosili olmaya adaydı. Nitekim, bütün iklim sözleşmelerini 12 yıl geç imzalayarak ve Kopenhag Uzlaşmasına 140 ülkenin azaltım için bildirim yapmasına rağmen, hiçbir yanıt vermeyerek, adaylığını önceden ilan etti.
İklim dostu teknolojilere, enerji verimliliğine, yenilenebilir enerjiye gelince para bulamayan Türkiye, nükleere, kömüre ve duble yollara, üçüncü köprüye para ayırabiliyor. Daha da kötüsü, deprem için toplanan vergileri  bile duble yollara harcayarak iklim düşmanı projelere para yatırıyor. Bugün müzakerelerde, Türkiye iklim değişikliğine karşı mücadele için finansmana ihtiyacı olduğunu söylerken, sadece duble yollara, İzmir-İstanbul otoyoluna ve 3. Köprüye neredeyse 100 milyar dolarlık iklim fonuna eşit para harcamaya çalışıyor.
Bizler de, iklim değişikliğinden her geçen gün iklim değişikliğinden daha fazla etkilenirken  hala yurttaşlarını ve gezegeni  yok oluşa sürükleyen politikaları devam ettirdiği için Türkiye’yi günün fosili seçiyoruz ve böyle gittiği sürece de seçmeye devam edeceğiz. 

İmzacılar- 350 ANKARA:

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF)
Ankara Fotoğraf Sanatçıları Dernegi (AFSAD)
Tüketici Koruma Derneği-TÜKODER Ankara Şubesi
Perşembe Akşamı Bisikletçileri Ankara (PAB)
ODTÜ Mezunları Derneği (ODTU MD)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir