Bölünmüş yollar Başbakan’a, iklim ve bisiklet yolları Allaha emanet!

Spread the love
Böyle yollara hazır olun!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 7 Mart tarihinde bisiklet yollarına destek vereceğini yazı ile belediyelere duyurdu. Bu durum, Bisikletliler  Derneği tarafından “Yeni Bisiklet Yolları Yapılacak” başlıklı haber bülteni ile basına iletildi. Basın bültenindeki iddiaya göre “bisikletin yaşam biçimi olması için” Bakanlık çalışacak.

350 Ankara olarak iddiayı araştırdık ve bir de ne gördük? 


Önce size geçmişi hatırlatalım isterseniz.

Temmuz 2011’de İklim Değişikliği Eylem Planı-İDEP Bakan Erdoğan Bayraktar imzası ile yayınlandı. Gerek hazırlanış sürecinde itirazlarımızı ilettik, gerekse da yayınlandıktan sonra itirazlarımızı web sayfamızdan ve basından kamuoyu ile paylaştık.

İDEP’de “Planlama ve tasarımda toplu taşıma, bisiklet ve yaya erişimi için standartların geliştirilmesi, rapor hazırlanması ” eylemi vardı. Çok sevindik, çünkü bu iş için verilen süre 2014-2016 idi. İnanmadınız mı?  Siz de görün diye paylaşıyoruz:

İklim Değişikliği Eylem Planı’nda toplu taşıma, bisiklet ve yaya yolları için standartları o kadar iyi olacak ki 2016’yı beklemek gerekecek.

Sonra dedik ki diğer işler nasıl oluyor, bir bakalım dedik. Başbakan 15 bin km bölünmüş yol yapacağız dedi ve yapıldı. Hemen planları kamu yaptı, ihalelere çıkıldı, benzindeki vergileri artırıp, deprem vergileri ayrılıp kaynak yaratıldı. Sonuç ise tam 43 Milyar TL’ye çıkan 15 bin km bölünmüş yol! O kadar para ki bu para ile tren yolları, hızlı trenler yapılır, kalan para ile kent içi raylı sistemlermiz 4’e katlanıp 15 bin km’de bisiklet yolu yapılırmış! Bu konudaki yazıyı okumak için tıklayınız!

Şimdi de isterseniz bakanlığın 7 Mart tarihinde yazısında belirttiği şekilde bisikletin nasıl bir yaşam biçimi yapacaklarına bir bakalım. Bakanlık yazısında diyor ki, ” Söz konusu projelerden, kent imar planında yer alan bisiklet yolları öncelik olmak üzere” desteklenecektir. Kent imar planlarında bisiklet yolu yapma zorunluluğu yok, yapan var mı daha bilinmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapıyor gerçi. Önce 250 km bisiket yolu dedi. Daha yapmadan 600 km’ye çıkardı. Aradan zaman geçti ve bisiklet yolu yapmadan 1000 km hedefe çıkardı. Yani planda var ama gerçekte yok!

Sonra da desteklenecekler projeler için “Yollarının mevcut altyapısının bisiklet yolu yapılması uygun olanlar” deniliyor. Burası çok ilginç. Birincisi altyapısı bisiklet yoluna uygun ne demek? Mesela Ankara Büyükşehir Belediyesi kent içi yolların sağ şeridini kiraya vermişse, hiçbir zaman altyapı uygun olmayacak mı? İkincisi ise, arabada uygun altyapı oluyor da neden karayolları konununda bisiklet bir karayolu taşıtı sayılırken böyle bir fark gözetiliyor.

Soruları beğenmedeniz demi?

Son bir soru daha soralım o zaman. Hepsini hallettiniz, devletin bölünmüş yolları için yaptıklarını siz belediyenizi ikna etme ve işlemlerini yapma işini bir şekilde başardınız ve destek alacaksınız. O zaman muhtarlık onaylı ikametgah senedi dışına yazıda yer alan belgeleri tamamlayacaksınız.

İnanmadıysanız 350 Ankara^nın ulaştığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yazısısı aşağıda okuyabilirsiniz!

Anlayacağınız üzere,  bölünmüş yollar Başbakan’a, iklim ve bisiklet yolları ise Allaha emanet.

Haberlere konu olan bakanlığınız yazısı!

Bunları yapınca bisiklet yolu için başvurabiliyorsunuz! Geriye ne kaldı ki zaten!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir