Mahkeme DOSAB ÇED raporunu iptal etti, herkes kazandı!

Spread the love

Bursa DOSAB Organize Sanayi Bölgesi içinde 374 MW termal, 49,9 MW elektrik güce sahip termik santrali yapmak için ÇED raporu hazırlandı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 17 Temmuz 2015’de kabul edildi. ÇED raporuna itiraz eden Bursalılar mahkemeye başvurdu ve güzel haber  24 Mayıs 2016’da geldi.

Bakanlık tarafından uygun bulunan Çevresel Etki Değerlendirmesi böylece Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi!

Bursa halkı çok önemli 3 şey kazandı!

1- Seragazlarından kurtuldular! Santralin yapılması durumunda yakılacak kömür karşılığı atmosfere salınacak 560 bin karbondioksit salımından kurtuldular. Yani artık DOSAB iklimi değişikliğine katkı sağlamayacak.

2- Külden kurtuldular! Kömürün yanması sonucu çıkan külün depolanmasından, uçucu külün ise bölgeye, tarım arazilerine ve su kaynaklarına dağılmasından kurtuldular!

3- Doğadan su çekilmesinden kurtuldular! Santralin işletilmesi ve soğutma suyu için kullanılacak su doğadan çekilecekti. Yani Bursa’da yaşayan insanların, kuşların, ağaçların suyu termik santrale gitme tehlikesi ortadan kalktı. Bir kuraklık olduğunda santralin yaratacağı tehlikeden herkes kurtuldu.

Dosab Kaybetti

Daha fazla bilgi için bakınız: DOSAB Termik Santrali İklim ve Doğayı Yok Saydı, Mahkeme ÇED’i Durdurdu!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir