Eskişehir Alpu Ovasına Linyit Santrali Projesi Ertelendi: Çünkü Linyit Santrali Yerli Değildir!

Spread the love
ALPU KES ihalesi ertelendi ve bu erteleme linyit santralinin yerli olmadığının ispatı. Hem ekonomik kriz, hem de iklim krizi ortada, ihaleyi iptal etmenin tam zamanı!

 

Eskişehir’de Alpu ovasına yapılmak istenilen ALPU KES, Kömürlü Elektrik Santrali projesi ihalesi ertelendi . Hem de 5. kez. Daha önce 15 Ağustos’ta yapılacak olan ihale, o günlerde dövizde yaşanan gelişmelerin de etkisi ile 17 Ekim’e ertelendi. Şimdi ihale 7 Şubat’ta yapılacak.

İhaleye dair Gazete Duvar‘a açıklama yapan enerji ve iklim uzmanı ve 350Ankara’nın aktivistlerinde Önder Algedik şunları söylemişti;

““Enerji Bakanlığı verilerine göre linyit santralleri en pahalı ikinci yatırım gerektiren santraller. Bu yatırım için çok ciddi bir sermaye gerekiyor. Bu sermaye de döviz bazında. Çünkü termik santral yerli kömür yaksa bile bütün ekipmanlar ithal. Dövizin bu kadar oynak olduğu bir dönemde bu kadar pahalı bir yatırımı pek çok yatırımcı yapmak istemeyecek. ”

TEKNİK FİZİBİLİTE VE SİYASİ RİSK AÇISINDAN PROBLEMİ’

İhaledeki bir diğer sorun da üretilen elektriğin devlet tarafından ne kadara alınacağı. Çayırhan Termik Santrali ihalesinin yapıldığı 2017 yılında dolar 3 TL civarındayken, 1 kilowat elektrik için 6 Cent fiyat verildiğini, bunun da 18-20 kuruşa denk düştüğünü hatırlatan Algedik şöyle devam etti:

“Şu an dolar yaklaşık 6 liraya çıkmış durumda. Yani 1 kilowat için verilen 6 Cent’lik garanti ücret, 36 kuruşa çıktı. Çayırhan projesi pek ilerleyemiyor bu yüzden ve Alpu’da da çok yüksek bir fiyat verilse de ilerleme şansı görmüyorum. Asıl sorun bu kadar ithal malzemeye dayanan santralde, dövize bağlı projede, devlet döviz değil TL bazlı alım garantisi verse bunu kamuoyu nasıl karşılayacak? Bu da çok büyük bir risk. Dolayısıyla teknik fizibilite ve siyasi risk açısından çok problemli.”

Ve İHALE ERTELENDİ

Algedik’in bu açıklamasında dediği gibi Alpu KES ihalesi ertelendi.  Konuya dair ilk açıklamayı Eskişehir vekili Utku Çakırözer twitter’dan yaptı. En azından 7 Şubat’a kadar bir rahatlama sağladı. Ancak Çakrözer, erteleme değil, iptal istediğini ayrıca vurguladı.


 LİNYİT SANTRALİ YERLİ DEĞİL İTHAL!

Bu erteleme ile santralin bütün aksamlarını ithal olduğu gerçeği, iklim krizini bırakın ekonomik krizde bile yapılamayacağı, yapılamaması gerektiğini ortaya koydu. Yani Alpu termik santralinin bütün aksamı ithal. Yerli olan sadece hava kirliliği, çimentosu, pisliği ve kötü çalışma koşulları. Teçhizatları ithal olduğu için pek çok yatırımcı ihaleye girmeye cesaret edemedi, etse bile fiyatta sıkıntı yaşadı

ALPU KES İptal edilsin!

Linyit santralleri yerli aksamla değil, ithal aksamla çalışır. Bu erteleme ile bunu öğrendik. Son ekonomik durumda devletin böylesi bir döviz krizini üstlenmesi mümkün değil. Durum bu ise proje sadece ertelenmemeli, iptal edilmeli. Böylece IPCC’nin 1,5 C raporunun da gerekliliği yerine getirilmiş olur.

ALPU KES ihalesi ertelendi ve bu erteleme linyit santralinin yerli olmadığının ispatı. Hem ekonomik kriz, hem de iklim krizi ortada,  ihaleyi iptal etmenin tam zamanı!

Haksız mıyız?

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir