Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali- Ankara, 11-14 Nisan 2013

Spread the love
Festival Logo

 

2008 yılından bu yana  bir kez Karlskrona-İsveç ve üç kez İstanbul’da gerçekleşen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Ankara’ya geliyor. Festival 11-14 Nisan tarihlerinde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek ve izleyiciyle buluşacak 24 filmin hepsi  ücretsiz olarak gösterilecek.

 

 FİLMLERAFİŞ – PROGRAM –FESTİVAL BROŞÜRÜ

BASIN BÜLTENLERİ – GÖRSEL KİTİFACEBOOK’DA ETKİNLİK –  ENGLISH

 

 

2008 yılından bu yana  bir kez Karlskrona-İsveç ve üç kez İstanbul’da gerçekleşen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Ankara’ya geliyor. Festival 11-14 Nisan tarihlerinde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 24 filmin hepsi ücretsiz olarak izleyiciye ulaşacak.  

11 Nisan saat 19’da Özgürlük Tohumları filmi ile festival başlayacak ve 4 gün boyunca ayrıca dans gösterisi, konserler ve söyleşiler de yer alacak.

 

Kurgusal Değil, Belgesel!

Günümüzde birçok birey ve kurum tarafından çokça kullanılan sürdürülebilirlik kavramının soyut ve yoruma açık boyutlarına ışık tutan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, neyin sürdürülebilir olduğu veya olmadığına dair dünyanın dört bir yanından örnekler sunarak gerçek hikâyelerle ilham vermek amacını taşıyor. Festivalin dikkate değer özelliği sadece filmleri ve filmlerin içeriği ile sınırlı değil. İzleyicileri, konuşmacıları ve müzisyenleriyle tamamıyla renkli bir etkinlik ve bir buluşma zemini.  Sürdürülebilirliğe duyarlı destekçileri ve düzenleme süreci ile de bir örnek oluşturuyor.

Sürdürülebilirliğe sadece ekonomi olarak değil, çevre ve toplumu da dahil eden bir pencereden bakan filmlerin hepsi belgesel. Fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliğinin artık sıkça aşırı hava olaylarını karşımıza çıkardığı şu günlerde, filmler sürdürülebilirlik kavramının farklı boyutlarını izleyiciye aktarıyor.

Yacuba’nın nasıl çölü durdurduğunu, arıların son yıllarda neden kaybolduğunu, atıkların nasıl israf edildiğini, Çin’de çevre hareketinin nasıl HES projelerini durduğunu veya ABD’de 83 bin öğrencinin artık nasıl yerel gıda ile beslediğini festival filmleri bütün boyutlarıyla anlatıyor. Son yıllarda teknolojinin gelişmesine rağmen ürünlerin neden hemen eskidiğine, Türkiye’de kentsel dönüşüm yaşanırken dünyanın artık neden pasif mimariye döndüğüne dair soruların cevapları vurucu görüntüler ve anlatımlarla cevaplanıyor.

Festival İmecesi

2009 yılından bu yana iklim değişikliği konusunda eylem ve çalışmaları ile bilinen 350 Ankara grubu ve gönüllüler festivali organize ediyor. Festival, sürdürülebilirlik konusunda ilgi duyan, emek harcamak isteyen gönüllüler ve destekçilerin ortak imecesi ile Ankara’ya taşınıyor.

İlk festival İkincisinin habercisi

11 Nisan’da ilk filmle başlayacak festival, şimdiye kadar her yıl Kasım ayında  Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi tarafından İstanbul’da düzenleniyordu. Kolektifi’in kazandırdığı festival, gelecek Kasım ayında hem İstanbul’da, hem de  Ankara’da gerçekleşecek.

 

350 Ankara aktivistleri ve gönüllülerden oluşan organizasyon imecesi mutlulukla sunar!

2 Cevaplar

  1. NilgünÖzcan dedi ki:

    Böyle yararlı işler yaptığınız için size ne kadar teşekkür edilse azdır. Etkinliklerinizden haberdar olmayı çok isterdim.sevgilerimle

    • 350Ankara dedi ki:

      Gelin hep beraber yapalım! Sonuçta iklim meselesi hepimizin meselesi ve daha fazla insana görev düşüyor. Bizi daha güncel takip etmek için facebook’da 350Ankara sayfasını, twitter’da ise 350Ankara’yı takip etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir