Fosil Yakıtsız Bir Dünya İsteyenlerin Gücünü Gösterelim!

Spread the love

Sizden çok önemli gördüğümüz bir şey istiyoruz.

24 Eylül’de bütün dünya ile birlikte sokakta olacağız.Bunun nedeni, iklim değişikliği! Ulaşım teması ile gerçekleşen bu seneki küresel eylem, Ankara ile birlikte pek çok kentte yapılacak.
Bu eylemin çok da basit bir sebebi var; bilim dünyası ve yaşadığımız aşırı iklim olayları. Sanayileşme öncesi milyonda parçacık (ppm) olarak 280 olan karbondiksit yoğunluğunu bugün 393 ppm’e çıkardık. Bu bile yaklaşık bir derecelik ısınma demek. Ancak, böyle giderse daha fazla ısınmadan çok, iklimin geri dönülmez noktaya ulaşması ile karşı karşıya kalacağız. Yani aşırı iklim olaylarının olağan olduğu bir gelecek(sizlik) bizi bekliyor olacak.
Türkiye’nin 25 bin km duble yol yapma planları, bütün kömürü çıkartıp yakma hedefi, bütün dereleri yok etme plan ve uygulamaları ile şansımız çok azalıyor. Toplu taşımanın azaldığı, bisiklet yollarının resmi belgelerde hala “özendirilmesi” düşünüldüğü, kaldırımların yola sığamayan araçlara kaldığı bir dönemde artık gezegenin bu araba deryalarını kaldıracak yeri kalmadı.
Türkiye hala “yeterince kirletmeme” gibi bir gerekçe ile bir sera gazı azaltım hedefi vermedi. Bunun sonucu ise çok net, sera gazı salımlarımızı 1990 yılına göre 2009’da ikiye katladık!Açıkçası bu geleceğimizi tehdit eden bir suçun kılıfı olamaz.
Bizler zaten daha modern, daha sağlıklı, daha ekonomik olduğu için toplu taşımayı, yayalaştırılmış bir ulaşım önceliğini ve bisiklet yollarını istiyoruz. Dağ başlarının yıkılıp duble yol yapıldığı, şehir içi ulaşımın otoyola çevrildiği bu süreçte, ulaşım kaynaklı sera gazı salımlarımız ise %80 artmış durumda. 11 Milyar doları İzmir-İstanbul otoyoluna, 6 milyar doları 3. Köprüye ayrılması durumunda hiçbir şansımız kalmayacak. Toplu taşıma, yaya yolları ve bisiklet yolları için paradan çok aklın, politik tercihin önemli olduğu da çok ortada.
24 Eylül’de, dünyanın pek çok kenti ile birlikte sokaklarda olacağız. İklim için harekete geç derken, aslında harekete geçmesi, gezegeni harekete geçirmesi gereken milyonları, yani bizleri kastediyoruz. Sizlerin de 24 Eylül’de harekete geçmesi, çevrenizi örgütlemeniz ve etkinliğimize destek vermeniz çok değerli.
24 Eylül’de saat 11’de Tren garında bisikletlerle buluşacağız. Bizleri sokak sanatçıları, bisiklet orkestramız karşılayacak. Bisikletin günlük bir ulaşım aracı olduğunu göstermek için hepimiz renk renk, çeşit çeşit günlük kıyafetlerimizi giyeceğiz. Kent merkezlerinde dolaşarak saat 11’de Güvenpark’da buluşacak, yaya, engelli, bisikletli dostlarımızla hep beraber açıklamamızı yapacağız. Açıklamada, iklim değişikliğinden dolayı hiçbir suçu olmayıp onlarca iklim dostu proje yapan Etiyopyalı ve kentlerinde 300 km’den fazla bisiket yolu olan ve dünyanın en iyi toplu taşıma ağına sahip Bogota’yı anlatan Kolombiyali konuklarımız olacak.
    Sen de iklim için gezegeni harekete geçirmeye var mısın?
  Etkinlik için buluşma yerleri: Bisikletlilerle, Ankara Tren GarıSaat 11:00 /  Yayalarla, Güvenparksaat 12:30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir