Sivil Toplumdan deklerasyon: 24 Eylül’de iklim için pedalla, iklim için yürü!

Spread the love
Saat 11’de Ankara tren garında bisikletle, saat 12:30’da yayalarla Güvenpark’da buluşuyoruz ! 

1979’da bu yana bilim dünyasının çabaları ile hükümetler iklim değişikliğine karşı savaşımı ne yazık ki sadece “müzakere” ediyorlar. Sanayileşme öncesi 280 ppm (milyonda parçacık sayısı) olan karbondiksit yoğunluğu 393 parçacığa çıktı. Ancak, bilim dünyası, artık iklimin hızla devrilmeye doğru gittiğini, böyle devam ederse, aşırı iklim olaylarının olağan olduğu noktaya varacağımızı söylüyor. Çözümü ise atmosferdeki karbondiksit oranını 350 ppm’e indirmek!

Türkiye iklim için yeşil demogoji yapıyor!
Bugün devletlerin taahütleri çözümden çok uzakken, Türkiye ise hiçbirşey yapmıyor. 2009 yılında Kopenhag Uzlaşması çerçevesinde yetersiz de olsa 140 ülke hedeflerini koyarken, Türkiye cevap bile vermedi. İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü’ne 12 yıl sonra katıldığı gibi uzlaşmaya cevabı da ağırdan alıyor. Gerekçesi ise aslında daha fazla kömür santrali yapmak, daha fazla duble yol açmak gibi fosil yakıtlı bir büyüme hayali. Nitekim, İklim Değişikliği Eylem Planı ile, hiçbir sera gazı salımı azaltım hedefi koymadığını, iklimi öldüren termik ve hidroelektrik hedefleri koyduğu, yapılmış olması gerekenleri ertelemek için eylemler ortaya koyduğu ve bunu da toplumun geniş kesimlerine ödetmeye çalıştığını görüyoruz.24 Eylül, gezegeni harekete geçir, sokakları harekete geçir!Bu sene 24 Eylül’de üçüncüsü gerçekleşecek küresel iklim eylemleri binlerce kentle birlikte İzmir, Antalya, Mersin ve Ankara’da da gerçekleşecek. İklim değişikliğini durdurmak için artık fosil yakıt dünyasından hızla uzaklaşmamız gerekiyor. Çözüm ise basit, daha fazla enerji verimliliği, daha fazla iklim dostu enerjileri tercih etmekten geçiyor. Daha fazla toplu taşıma, yaya merkezli bir ulaşım ve bisiklet yollarının hızla gerçekleşmesi, yaya öncelikli yolların oluşturulması gerekiyor. Bunun için daha fazla beklemek yerine, var olduğumuzu ve istediğimiz dünyanın bu olduğunu sokaklarda göstermek istiyoruz. Etkinliğimizde, iklim değişikliği konusunda hiçbir sorumluluğu ve suçu bulunmayan, buna rağmen, onlarca iklim dostu projeyi hayata geçirmeye başlayan, toplu taşıma ve bisiklet yollarını yaygınlaştıran ülke ve kentlerden de dostlarımız olacak.

Bu nedenle, 24 Eylül saat 11’de Ankara Tren garı önünde bisikletlerimizle bir araya gelip, saat 12:30’da Güvenpark’da yayalarla buluşacağız.

İklim değişikliğini durdurmak için gezegeni ve Ankara’yı 24 Eylül’de 350 Ankara’nın etkinliğinde harekete geçiriyoruz!

Tüdef– Tüketici Dernekleri Federasyonu,
AFSAD– Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği,
 Tüketiciyi Koruma Derneği Ankara Şubesi,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir