Grönland Buzullarında Parçalanma

Spread the love

91 bin 780 km2 alana sahip Zachariae Isstrom buzulundaki erime ileri aşamaya geçti ve parçalanmaya başladı. NASA’nın 12 Kasım tarihli haberine göre 2012’de daha stabil durumda iken, ilerleyen erime sonrası buzulun parçalara ayrılmaya başladığı ve okyanusa hızla karışarak deniz seviyesinde yükselmeyi hızlandırılacağı öngörülüyor.

Zachariae Isstrom buzulu Grönland buzul kütlesinin %5’ini oluşturuyor. Erime yıllık 5 milyar ton seviyesine ulaşmış durumda. Tamamen erimesi durumunda deniz seviyesi 48 cm yükselecek.

Kara buzullarından oluşan Grönland’da erime sadece bununla sınırlı değil. Nioghalvfjerdsfjorden buzulunda da erimenin hızlanmış durumda. Bu iki buzulun Grönland içinde payının %12 olduğu dikkate alındığında, erimenin tamamlanması durumunda denizdeki yükselme çok daha fazla olacak.

Sanayileşme öncesine göre küresel sıcaklık artışının 1 dereceyi geçtiğini UK Met Office bu hafta içinde açıklamıştı. Şimdiye kadar yaşanan sıcaklık artışının bir sonucu olan buzul parçalanması, fosil yaktılardan kurtulmaz, doğa tahribatını durduramazsak ileride de devam edecek.

Landsat-8 uydusu 30 Ağustos 2014 tarhli görünütüsü

Landsat-8 uydusu 30 Ağustos 2014 tarhli görünütüsü

Kaynak: NASA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir