İklim İçin Liderler Ankara’da Buluşuyor!

Spread the love

23 Eylül tarihinde Birleşmiş Milletler’in çağrısı ile New York’da İklim İklim Zirvesi gerçekleşecek. Bu zirveye bütün dünya liderleri ise davetli. Türkiye’den kimin katılacağı belli olmasa da, İklim Zirvesi’ne faydadan çok zararı dokunacağı kesin. Çünkü, seragazı emisyonlarını 1990 yılına göre 2012’de %133,4 arttıran Türkiye, şimdi doğayı yok eden, kömür ve petrol üstünden hayatımızı değiştiren politikalara hız vermiş durumda. Kısaca, iklim değişikliği için liderlik yapamayacakları ortada. Liderliği artık biz yapacağız.

20E-Banner

BM İklim Zirvesi’nden 3 gün önce 20 Eylül’de İklim için Liderler Ankara’da Buluşuyor! Bu sefer liderliği biz yapacağız. Makam araçları ile değil, bisikletlerimizle Tren Gazı önünde buluşacağız. Ardından Güvenpark’da diğer katılımcılar ile iklim zirvesini yapacak, politikacıların almadıkları kararları biz alacağız. Bu kararları alırken, söz hakkı olmayan ağacı, su baskınlarında mağdur olan insanları, enerji verimliliği için çalışmak yerine ucuz kömür üretmek için hayatını kaybeden #Soma işçilerini düşüneceğiz.

2009’da İklim İçin Harekete Geç derken, 2010’da 10 kentte politikacılara iş yapma çağrısı yaptık. 2011’de Harekete Geç çağrısı yaparken, 2012’de meclisin önünde iklim felaketleri ile politikalar arasında bağlantıyı kurmaları için çağrıda bulunduk. Ancak gördük ki, politikacılar için ne insan yaşamının, ne de doğanın, kuşun böceğin bir anlamı var. Bu yüzden de, artık bizlerin liderlik yapması, o kararları alması ve duyurması gerekiyor.

Bugün bilimin önceden söylediği sonuçları hepimiz görüyoruz. Daha fazla dosil yakıt, daha fazla doğa katliamı ile kuraklık, sel felaketi, su baskını ve sıcak hava dalgası olarak yaşıyoruz. Gelinen noktada, tek bir ağacın bile kesilmemesi, bir metre bile otoyol yapılmaması, bir araba bile satılmaması, kaynakların bunlara değil, toplu taşıma, yaya ve bisiklet ulaşımına harcanması, enerjinin boşa harcanmaması ve belediyelerin, hükümetin hedef alarak eyleme geçmesi gerektiği ortada.

Bu kararları onların alamayacağı kesin! Gelin 20 Eylül’de bu kararları biz alalım, toplumun gerçek liderlerinin bizler olduğunu gösterelim!

 

Eyleme facebook’dan katılmak ve takip etmek için tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir