İklim Ormanı’ndan haberler var!

Spread the love

İmrahor vadisinde gerçekleştireceğimiz İklim Ormanı için son haftaya girdik. İklim değişikliği için daha fazla harekete geçmek ve ormansızlaştırmaya dikkat çekmek için şimdilik 350 fidan dikiyoruz.
Öncelikle gelişmeleri paylaşalım.

Fidan adaylarımızdan Sedir!

OGM tarafından ağaçlandırma için izin aldığımız alan, Çankaya Belediyesi tarafından tesfiyesi tamamlandı. Cumartesi günü ise, 350 Ankara aktivistleri sahada temizliğe girişti. 20 torbadan fazla organik olmayan çöpü toplayarak bir düzeyde sahayı temizledik. Aktivistlerimizin çalışmalarına dair videoyu izleyin mutlaka!

Diğer yandan, fidanlarımızı görmeye gittik ve nasıl sağlayacağımıza dair ilk bağantıları sağladık.
Önümüzdeki hafta ise, yine Çankaya Belediyesi’nin yardımı ile fidan çukurlarımız açılacak, peyzaj mimarı arkadaşımız orman için seçilen ve tedariği sağlanabilen ağaçlardan bize bir yerleşim planı hazırlayacak. Buna uygun şekilde Cuma günü fidanlarımızı almaya gideceğiz. Pazar günü sabah saatlerinde bizler araziye gittiğimizde ise fidanlarımız varmış olacak.
15 Nisan Pazar günü ne olacak?

15 Nisan büyük gün. İklim Ormanı projemizin ilk adımını atacağız. 
Ulaşım için saat 09:30’da Güvenpark’da buluşuyoruz. Bisikletle gelebilenler de orada buluşacak. Yenimahalle Belediyesi’den sağlanan araç ile vasıtası olmayanlar buradan katılabilir. Araçları ile gelmek isteyenler içinde krokimiz aşağıda!
Bu arada, yolda mutlaka iklim değişikliği neticesinde aşırı kar yağışı ve ardından hızla ısınan havalar ile oluşan su baskınlarını, İmrahor Çayı için taşkın hafriyatlarınıda mutlaka görmeye çalışın!
Burası Kızılay’a 10 dakika mesafede, İmrahor Vadisinde.
İklim değişikliği hayatımızda artık!
Saat 11’den önce araziye varacağız. Önce hepimiz bir fidan dikimi eğtimi alacağız. Ardından da ekiplere bölünerek dikim kurallarına uygun çalışmaya başlayacağız. 12:30 gibi bir yemek arası vereceğiz. Lüfen kumanyanızı, bol miktarda suyunuzu almayı unutmayın. Piknik havasında gerçekleşecek bu arada belki sizlere daha fazla süprizler yapabiliriz.
Bazı hatırlatmalar. Birincsi güneş altında olacağız. Uzun kollu bir kıyafet giymeyi, şapka kullanmayı ihmal etmeyin. İkinci nokta, bu etkinliği mümkün olduğu kadar iklim dostu yapmak istiyoruz. Yani ulaşım için bisikleti yada sağlayacağımız toplu taşıma aracını tercih edin, tek kullanımlık pet yada bardak yerine çok kullanımlı su şişesi gibi şeyler getirin.
Son olarak, bu etkinlik, iklim için herkesin büyük-küçük farketmeden destek verdiği bir etkinlik olmasını baştan beri istedik. 350 Ankara aktivistleri ve destek olan Tüdef, Tükoder Ankara Şb., Afsad, Odtü MD, Perşembe Akşamı Bisikletçileri (Ankara) dışında pek çok örgüt, grup ya da kurum destek verdi. Orman Genel Müdürlüğü Ankara İşletme Şefliği’ne arazi izni için, Çankaya Belediyesi’ne arazinin düzetilmesi ve dikim desteği, Yenimahalle Belediyesi’ne araç, TÜKÇEV’e fidan bağışı, Ankara Üniversitesi Hitit Bisiklet Topluluğu’na para yardımları, Öteki Bisiklet grubuna getirecekleri fidanlar için teşekkür ediyoruz.
Ne demiştik, iklim meselesi hepimizin meselesi, İklim Ormanı’da hepimizin geleceği için bir adım!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir