İmrahor Vadisinde İklim Ormanı kuruyoruz!

Spread the love

350 Ankara büyük girişimler sonucunda, iklim değişikliğine karşı ormanlaştırma ve ormanların korunmasına dikkat çekmek için kuracağı İklim Ormanı etkinliğinde son düzlüğe girdi.

Orman Genel Müdürlüğü-OGM ile görüşmemiz sonucunda, OGM’nin İmrahor Vadisinde ağaçlandırma alanında ağaçlandırma için yerimizi aldık.

Kolej kavşağı’na İmrahor vadisi üstünden gittiğinizde 12 km mesafedeki yerimize 350 ağacımızı 15 Nisan Pazar günü dikeceğiz.

Karaçam ve badem ağaçlarının oluşturduğu yamaçların altındaki ağaçlandırma bölgemiz için önümüzdeki günlerde fidan deliklerinin açılmasını Çankaya Belediyesi desteği ile tamamlayacağız.

Alt araziden ağaçlandırma alanına bakış. Yamacın dibindeki kavak ağaçlarının altından
resmin ortasındaki ağac civarindaki tümseğe kadar olan bölge yaklaşık 1 hektara eşit.

Arazi, aslında ağaçlandırma bölgesin de olup, fidan dikimi yapılmamış bir yer. İşte, mütevazi İklim Ormanı adımımızla, bu bölgenin orman bütününün geliştirilmesine az da olsa sağlayacağız.

Şimdi bazı sorulara cevaplayalım.

Hangi ağaçları dikeceğiz?
2 Kriterimiz var. Birincisi İç Anadolu’ya, bölgeye uyumlu olması. İkincisi ise tabiki fidanlıkta bulabildiklerimiz. Şimdilik adaylarımız Meşe, Ardıç, Alıç, Ahlat, Sedir. Buna Akasya ve arazinin alt yanında olan su birikintisine bir kaç söğüt de ekleyebiliriz.

Fidan mı, boylu fidan mı dikeceğiz?

Ağaçların gövde ve kök arasında belli
bir oran ve ilişki söz konusu!

Aslında 25-30 cm boylu fidan dikmek en kolayı. Ancak, hızla buharlaşma ile toprağın 30 cm derinliğine kadar çabuk kuruma oluyor. Ağaçların gövde ile kök arasında bir oran var. Bu nedenle 1 metre boya sahip ağaçlar dikmeyi hedefliyoruz.

Neden bir anda daha çok ağaç dikmiyoruz?
Çünkü biz sadece bu sefer değil, sürekli böyle bir etkinlik yapmak istiyoruz. Ayrıca bakımını da yapmak, fidanların büyüdüğünü de görmek istiyoruz.

350 Ağaç iklim için yeterli mi?
Tabiki hayır. Düşünsenize, fosil yakıtlar nedeniyle her yıl karbondioksit miktarı milyonda 2 parçacık artıyor. OGM Ankara Merkez Şefliği alanında 25 bin hektar orman alanı varken açıklık alan 1 milyon hektar. Yani biz milyonda bir hektarı bu seferlik ağaçlandıracağız. Amacımız bu çerçevede var olan ormanların korunmasına, ormansızlaştırmanın tehlikelerine dikkat çekmek ve sürece eleştirel olmaktan da öte katkısal destek vermek. Biz herkesin ve özellikle devletin iklim için daha fazla adım atması gerektiği noktada daha fazla adımın önünü açmak istiyoruz.

Nasıl parçası olabilirim?
En başta 15 Nisan günü mutlaka sizi dikime bekliyoruz. Mümkünse iklim dostu bisikleti ulaşım aracı olarak tercih ederseniz çok seviniriz.
İkincisi, bir ya da birkaç fidan alımı için aranızda para toplayabilirsiniz. Lütfen katkılarınızı 350 Ankara destekçisi örgütlerin 350 Ankara aktivisti olan arkadaşlara iletin.
Üçüncüsü ise, daha fazla insanı bu sürece katabilirsiniz.

Devamı gelecek mi?
İşte bizimde istediğimiz bu. İlk diktiğimiz bu fidanlar büyüdükçe biz her yıl bu dikimi devam ettireceğiz. Şimdiden ayarlamalara başladık bile!

facebook’da etkinliğe katılmak için tıklayınız ve iletişime geçmek için 350ankara@gmail.com adresine mesaj atınızı.

İklim Ormanı etkinliğimizi 350 Ankara destekçileri olan 
Tüdef, Tükoder Ankara Şb, Afsad, Odtü Md ve Perşembe Akşamı Bisiketçileri(Ankara) dışında 
A.Ü. Hitit Bisiklet Topluluğu da destek veriyor. 
Ayrıca Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı-TÜKÇEV’de destek vereceğini iletti.
 İklim Ormanına destek veren bütün aktivist, grup ve kuruluşlara teşekkürler! Fidanlarımız ilk filizini verdiğinde bu katkıların sonucun hep beraber paylaşacağız!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir