İklim Değişikliği Performans Endeksi 2018 açıklandı, Türkiye sınıfta kaldı.

Spread the love

İklim Değişikliği Performans Endeksi 2018 açıklandı, Türkiye yine sınıfta kaldı.

İklim politikaları dersinde Fas birinci oldu, Türkiye sınıf sonuncusu!

23.Taraflar Konferansı-COP23 Bonn’da İklim Değişikliği Performans Endeksi-2018 açıklandı. Türkiye karnesi “çok kötü” ülkeler arasında yer alırken 47. Sırada yer aldı.

15 Kasım 2017- Bonn’da Germanwatch ile Küresel İklim Ağı-Avrupa’nın (Can Europe) birlikte hazırladığı İklim Değişikliği Performans Endeksi açıklandı. Salımların %90’ından sorumlu 56 ülkenin ve AB’nin değerlendirildiği rapor ile ülkelerin iklim değişikliği ile ilgili son performansları değerlendirildi. Türkiye 47. Sırada yer alarak fosil yakıt üreticilerinin olduğu en kötü ülkeler arasında yer aldı.

İklim değişikliğini durdurmaya yetecek gerekli adımları atan ülke olmadığı için ilk üç sıranın boş bırakıldığı listede, yenilenebilir ve kişi başı salımlardaki ilerleme nedeniyle İsveç 4. olurken, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Litvanya düşük emisyonları ve yüksek yenilenebilir enerji politikası ile beşinci oldu. Fas ise yine en iyi ülkeler arasında bu senede girmeyi başardı. Fas, Türkiye gibi kömür santrallerine alım garantisi vermek, asfalt ve beton yatırımları üstüne politikalar yerine yenilenebilir enerji yatırımlarına öncelik vermesi, atmosfere az emisyon salarken 2030’a kadar arttırmayacak olması, enerjiyi kullanımını daha verimli hale getiren politikaları ile 6. sırada yer aldı. Fas sıcaklık hedefini 2 °C altında tutma konusunda en uygun politikaya sahip ülke olarak gösteriliyor.

Türkiye Neden Bir Fas Olamadı!

Türkiye HES’lerin yenilenebilir enerji sayılmasının avantajı ile yenilenebilir konusunda listede 14. sırada yer almasına rağmen, diğer konularda geride kaldı. Enerji kullanımında 42 inci, iklim politikalarında ise sonuncu olarak 60. Sırada yer aldı. Fas ise iklim politikalarında en üst sırada yer alan ülke oldu. Paris Anlaşmasını onaylamayan, onay için ada devletleri ve Afrika ülkelerinin yararlanabileceği fonlardan faydalanma şartını öne süren Türkiye, bu senede Litvanya ve Fas gibi ülkeler yerine Suudi Arabistan, İran, Rusya ve Kazakistan gibi fosil yakıt ihracatçısı ülkeler arasında yer aldı.

Türkiye’nin 47. Olması Ne Anlama Geliyor?

350Ankara aktivistlerinin de katkı koyduğu raporda Türkiye’nin bir taraftan beton ve asfalt ile iklim felaketlerini hızlandırırken diğer taraftan daha pahalı ve iklimi değiştiren fosil yakıtları ithal etmeyi sürdürdüğünü ortaya koyuyor. Türkiye’nin yerli kömür politikalarının ithal kömürü arttırdığını ve bu yüzden kömür, doğalgaz ve petrolünü ithal ettiği fosil yakıt tedarikçisi ülkeler ile aynı listede yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir