İtirazlarımız sonrası Bakanlık: ÇED’de İklim Değişikliği Ayrıntılı Yer Alacaktır!

Spread the love

İtirazlarımız sonuç verdi, Bakanlık “ÇED’de İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ AYRINTILI YER ALACAKTIR”dedi!

Elbistan’da yapılması planlanan 500 MW kurulu güce sahip kömür santralinin iklimi değiştireceği nedeniyle yapılan itirazları bakanlık kabul etti. Çevresel Etki Değerlendirmesi için düzenlenen halkın katılımı toplantısı öncesinde 350Ankara tarafından hazırlanan dilekçe yöre halkı ve Ankara, Bursa, İstanbul, Kocaeli gibi kentlerden insanların imzası ile Kahramanmaraş Çevre İl Müdürlüğüne iletildi. Yerel halk, itiraz dilekçesini toplantıda dile getirerek konunun ÇED sürecine dahil olmasını sağladı. Dilekçeleri İl Müdürlüğü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü’ne iletildi. Genel Müdürlük, itiraz dilekçesi yazanlara cevabı hazırlayarak iletti.

Elbistan halkı ÇED toplantısında iklim değişikliğini sorarken

Bakanlık, projenin iklim değişikliğinin dikkate alınmaması, doğadan çekilecek suyun bölgede iklim felaketlerinin daha şiddetli yaşanmasına neden olacağı, santral kaynaklı uçucu küllerin bölgede tarımı, doğal yaşamı ve insan yaşamını tehdit edeceği yönündeki itirazlara yer vererek iklim değişikliği açısından telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracağı için iptali talebine cevap yazısında yer verdi. İtiraz edilen konuların ÇED raporunda ayrıntılı olarak yer alması sağlanacağını bakanlık tarafından verilen cevapta yer aldı.


Karar ne anlama geliyor, Yeşil Bülten’de değerlendirdik

Böylelikle Türkiye’de iklim değişikliği açısından önemli olan azaltım, uyum ve doğa tahribatına dair 3 önemli itiraz noktası ÇED raporlarına girmesinin önü açıldı.

CSB-ID Yeralacakti

Bianet’in konuyla ilgili haberi için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir