Dosab’da çevresinde 2 santral varken nasıl yeni bir kömürlü termik santrali yapılır?

Spread the love

Mahkeme tarafından doğa ve iklimi yok saydığı için ÇED olumlu kararının durdurulması ardından bugün bilirkişi keşfi gerçekleşti. Keșif sırasında sorulan sorular ardından kentin dibinde yeni bir santralin nasıl yapılacağı ortaya çıktı.

Daha önce iklim değişikliğini önemsizleştirmek için karbondioksit miktarını düşük gösteren projede bugün başka neler ortaya çıktı;

1- Doğadan daha fazla su çalacağı ortaya çıkmasın diye veriler verilmemiş. Termik santralin yapılması ile. 4 milyon m3 su buharlaşacağı için doğadan çekilecek.

2- 103 buhar tesisi kömür santrali ile tek bacaya inecek, daha temiz olacak derken, öyle olmadığı ortaya çıktı. ÇED raporunda verilmeyen bilgi sorulduğunda, 100’ü doğalgaz ile çalışan tesis dışında 3 tesisin kömür ile çalışırken toplam 15 bin ton kömür yaktığı ortaya çıktı. Havayı daha az kirleyeceği, iklimi daha az degistirecegi söylenirken kömür tüketiminin yılda 15 bin tondan 500 bin tona çıkacağı öğrenildi.

Bursa Dosab organize sanayi bölgesi, doğadan çekilecek suyu, artacak kömür tüketimini yok sayarak doğayı iklimi yok saydığını bilirkişiye gösterdi.DosanBilirkisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir