Petrolden Kim Kazanıyor, Doğa ve İklim Nasıl Kaybediyor?

Spread the love

Petrol fiyatları 110 $ seviyesinden 2 Aralık itibariyle 67,5 $ seviyesine indi. İndirim bu oranda yansımada, Rus petrol şirketi Rosnef’in CEO’su İgor Seçin üretim maliyetlerinin 4,5 $ olduğunu laf arasıda söyledi. Seçin, konuşmasında “Petrol 60 $’a düşse farketmez, maliyetimiz 4,5 $!” dedi.

Biz de bu kadar ucuz petrolün yarattığı pahalı ulaşım sisteminin izini sürdük ve bakın neler bulduk;

– Rosnef 4,5 $’a petrolün varilini malediyor. Sondaj ve arama maliyetleri eklendiğinde bu maliyet, Suudi petrolü için,  20 $ mertebesine çıkıyor.

– Petrolün varil fiyatı ne olursa olsun, daha altı ay önce petrolün varili 110, son günlerde ise 67,5 $ ödeniyor. Kısaca her varil petrol için ciddi bir karı petrol tüccarları elde ediyor.

– Hesabımızı varil üstünden yaptığımız için, bir varil benzinin rafineri çıkış fiyatına baktık.Bir benzin yaklaşık 1,41 TL’ye rafineriden çıkıyor ve bir varili, yani 159 litresi yaklaşık 101 $’a geliyor.

– Peki pompada 1 varil benzin için ne kadar ödüyoruz? Benzinin litresi 4,5 TL’ye indiğine göre, bir varil benzin yaklaşık 325 $’a geliyor.

Petrol Maliyeti

Şimdi soruyoruz, üretim maliyeti üstünden dünya piyasalarında petrol tüccarları ciddi karlar elde ederken, rafineri çıkış fiyatı üstünden yine petrol tüccarları kar edip devlet milyarlarca lira vergi geliri edinirken bizim finanse ettiğimiz sadece petrol değil, daha fazla otomobil satılsın diye yok edilen iklim dostu ulaşım çözümleri,  yok edilen doğa ve değiştirilen iklim aslında!

……Hesap açık değil mi?…….

————–

Ek bilgiler;

* 1 Varil 159 litreye eşittir.

* 1 Varil petrol rafineriye girince benzin (%25-50 kadar), mazot (%10-20 kadar), LPG (%2-3 kadar), Fuel-oil (%10-40 kadar), jet yakıtı, karosen, solvent, nafta ve diğer ürünler çıkar. Oranlar işlemin ve patrolün özelliğine göre değişiklik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir