TOPLANMA YERİ: ANKARA TREN GARI

Spread the love

350 Ankara olarak Tren Garı önünde toplanıp bisikletli mitingler düzenleriz yıllardır. Ankara Garı’ndan başlamamız sadece bir toplanma noktası olmasının ötesindedir. Bisiklet sıfır sera gazı salan, iklim dostu, insan ve doğa dostu bir araçtır. Demiryolu, toplu taşıma aracıdır. Otobüslerden daha azdır emisyonu. Hem sadece insan değil, yük de taşır, kamyonlarla taşınandan daha fazlasını. İki kere iyidir. Uzun yollarda hem otobüslerin hem de kamyonların işini görür. Biz hem bisikleti hem de toplu taşımayı vurgularız Ankara Tren Garı önünde toplanmakla.

350A-TrenGari

500 bisikletle buluşup çıktığımız da oldu Ankara Garı’ndan, 200 bisikletle de. Amacımız hükümete, yerel yönetimlere “artık beton, asfalt, kömürden vazgeçin bakın biz buradayız” demekti. Kendi enerjimiz bize yeter, bakın biz bisikletle bu kentte işimize gidip geliyoruz, siz yeter ki sadece düzenleme yapın demekti. Biz iklim değişikliğini durdurmak için hayatımızı değiştirdik siz de otomobillere yapacağınız yatırımı toplu taşımaya kömüre yapacağınız yatırımı insan ve doğaya yapın demekti.

Bizim defalarca toplandığımız Ankara Tren Garı’nda dün, barış için toplanıldı. 1 Mayıs içinde orda buluşulurdu, diğer büyük eylemler için de. Dün Ankara’nın göbeğinde 2 bomba patladı, Barış diyen bunun için ülkenin dört bir yanından trenle, otobüsle gelmiş insanların ortasında.

Bizim eylemlere çevik polis gelmezdi ama mutlaka en az 8-10 sivil polis olurdu. Onlarda her detayı sorardı. Nerden gideceksiniz, nerde duracaksınız. Konuşur, kendi istediğimiz rotayı belir, tam da o gar önündeki ışıkların oradan sıraya geçer, Gençlik Parkı’nın yanından Ulus’a oradan da Kızılay’a doğru pedallardık. Patlamanın olduğu sırada, hiç sivil polis yokmuş orada, tam da o noktada. Ne garip.

İşte o noktada bir bomba patladı dün. Bir baba ve 9 yaşındaki oğlunu da öldürdü. Bizim eylemlerimizde babası, annesi ile gelen çocuklar olurdu. Daha bir kollardık onları ortaya, kaldırım tarafına alırdık pedallarken. Bu eylemde kimse korumamış onları, ne devlet, ne polis.

Elbette yine çıkarız gardan bisikletlerimizle, doğaya, iklime, insana saygı gösterilsin diye.

Bu kez toplanmaya elimizde sadece bisikletlerimizle değil karanfillerimizle de gideriz artık…

… barış istediği için katledilen insanlarımızın anısına Ankara Garı’na bırakmaya…

 

Tulin Yıldırım

350Ankara Aktivisti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir