Kömüre Karşı Görselin İknası..

Spread the love
350Ankara olarak yerel hareketlere verdiğimiz desteğin bir benzerini Balıkesir’de kömüre karşı mücadele eden aktivistlere de verdik. Sokakta kolayca anlatmaları, kömüre dair gerçekleri iyi aktarabilmeleri için hazırladığımız aktivist bilgi notu ve görseli Balıkesir’de aktivistler kullandı. İşte o deneyimi bizimle paylaşan Balıkesir yerel aktivisti Murat Karacan’ın mektubunu paylaşıyoruz!
GÖRSELİN İKNASI
Balıkesir ilinde, Albayrak Holding tarafından satın alınarak özelleştirilen SeKa Kağıt fabrikasının arazisine kömürle çalışacak olan bir enerji santrali inşaatı başladığını duyduğumuzda, kalktık civarda yaşayan insanların bulunduğu, en başta Paşaköy olmak üzere, eski adı köy yeni adı kırsal mahalle olan yerleşim alanlarına bilgilendirme yapmak adına ziyaretlere başladık.
Bu ziyaretlerimizde, şirket tarafından kullanılacak kömür miktarının iklime, tarıma ve yaşamıza etkisini anlatırken, kullanılacak miktarın vereceği zararın sayısal olarak boyutunu ortaya koymanın, insanları ikna etme sürecinde, işimizi çok kolaylaştıracağı konusunda fikir birliğine vardık.
Bu görselin hazırlanması için 350Ankara grubuna yardım talebinde bulunduk. Başta Önder Algedik olmak üzere bütün ekip çok kısa bir süre içinde bize santralin tarıma, iklime ve yaşama vereceği zararları anlatan bir çalışma ve  görsel hazırladı. Ve hepimiz sosyal medya üzerinden hazırlanan görselin paylaşımına başladık.
350A-Balıkesir-Web
“Görsel Sokakda da Çalışıyor!”
“Balıkesir Kömür Solumasın” başlıklı Facebook sayfamızda hazırlanan görselin ilk paylaşımını yaptığımız akşam, Paşaköy’e bir ziyaret yaptık. Bu ziyaret esnasında ahalinin, yaptığımız paylaşımı incelediğini ve anlatmaya çalıştığımız bütün konuyu,  kavradıklarını gördük. Aynı zamanda, kömürün yaratacağı etkiyi, gözleriyle gördükten sonra ahalinin ikna olduğunu ve bizi can kulağıyla dinlediğini farkettik. O akşam bu görseli şehirde düzenleyeceğimiz imza kampanyalarında, büyük bir şekilde kopyalayarak kullanmaya karar verdik…
 
Bu çalışma, şehirde de kendini gösterdi. İmza kampanyasına sahip çıkan Paşaköy ahalisi, masa başına kendileri oturarak imza toplamaya başladı. Bu görselin iknasından dolayı olan bir duruma denk düşmekteydi. Çünkü, imza kampanyası esnasında, kendilerine sorulabilecek bir soruya cevap verememek korkusundan, bu görsel sayesinde kurtulmuşlardı. 
“Çalışma ve görsel 10 bin imza topladı!”
350Ankara ekibi tarafından hazırlanan görselin kaynağı olan kısa raporu el broşürü haline getirerek, imza kampanyasında hep  beraber dağıttık. Bu broşür sayesinde, Balıkesir ilinde 10.000 imza toplanmış durumda. Bu santralın inşaatı ile ilgili olarak yüzlerce itiraz dilekçesi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verildi. 
Açılması düşünülen hukuki sürece Balıkesir çapında 21 tane avukat ile 5 tane oda müdahil olmuş durumda.
 
Bu sürecin buraya taşınması, insanların ikna olması, imza toplanırken insanların, kolaylıkla imza atması işte bu hazırlanan görsel sayesinde oldu.
İnsanlara konuyu ve zararlarını anlatmaya çalışırken, içlerinden çıkan bazı vatandaşların, yapılsın ondan sonra etkilerini görelim, ya da bazılarının, buna benzer nerede yapılmış santral var işleyen, gidelim bakalım diyenlerin yüzünden hazırlanması için yardım istediğimiz bu görsel, bunları söyleyenlerin fikir değiştirmesine, bizim ise durumu anlatmaya kalktığımız ahalinin önünde güçlenmemize sebep oldu.
“Kömüre karşı bilgi güçtür!”
 
Bugün burada insanlar, bizler için, bilimsel bir çalışma yaparak önümüze getiren insanlar diyerek güveniyorlar. Bugün, Balıkesir bir mücadele içine girdiyse ve bunu kolaylıkla anlatabiliyorsa, bu inanın hazırlanan bu görselin, kısa, net bir şekilde bilgileri ortaya koymasından olmuştur.
 
Bu görsel ve hazırlanan bilgiler, bir çevre, bir yaşam alanı savunmasında bizim yolumuzu açmıştır. 
Murat Karacan
İklim Aktivisti
Balıkesir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir