Çernobil felaketini nasıl unutturursunuz?

Spread the love

Birgün size 3 günlüğüne kentinizden ayrılmanız gerektiğini söylese ve otobüslere bindirse. Siz gitmişken kentinizden yüzbin, belki iki yüz bin yıl orada yaşamayacağınızı bilseniz…
Siz kentte ayrıldığınız 26 Nisan’ı her zaman hatırlasanız ve politikacılar ise her yıl bir defa hatırlasalar ve hatta unutmak isteseler.

Çernobil 4 numaralı reaktörü örten lahit yerine yapılan kubbe, sanki görüntüyü örtüyor gibi!
2 milyon ton radyoaktif atık toplandığını bilseniz, ortalama ömür 75 yıl olan bir ülke iken artık 55 yıla düşmeye başlasa. Sağlık sorunları görünmesin diye hizmetlerde kısıtlamaya gidilse ama çocuklarınızın çoğunda kronik hastalıklar yaygın olsa.. Çernobil Unutulmayacak, nükleer kazanının 25 yıl sonrasını anlamaktan öte, nükleerin nasıl bir açmaz olduğunu ortaya koyuyor.
Bugün hala yakıtın %80-90 toprağın altında ve ne durumda olduğu belli değil. Bu yetmiyormuş gibi, ucuz diye iddia edilen nükleerin kazasının sadece üstünü örtmek için yapılan kubbenin Ukrayna’ya  her 15 yılda 1,5 milyar avro’ye mal olacak. O da sadece zırhı yenilemek için!
Ancak kubbenin ne kadar işe yarayacağı soru işareti. Nükleer atıkların elden geçirilmesi işini alan nükleer devi firmanın yaptığı bina “turşu saklamak “ için yeterli olmadığı ortadayken kubbenin yapılışı ve işleyişi de bir muamma!            
Bir dizi skandal hala Çernobil’de devam ediyor. Aslında bu skandalların ve politikaların tek bir açıklaması var: İnsanlığın hafızası kısa ömürlüdür, ancak atomun ömrü uzundur. Bunu bilen politikacılar için unutturmak yeni bir nükleer felakee izin çıkarmak demek.
Çernobil Unutulmayacak, nükleerin sürekli kazalarından sadece birinin hikayesini ve ardında yatan politikaları anlamak için belgesel kıvamında hikayelerin olduğu bir ders. Bu ders her sınıfta verilmeli!

İklim için 3 Kısa Film etkinliğinde filmi altyazıyı okumak için ayakta izleyen katılımcılar vardı!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir