İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN FARKINDA MISINIZ!

Spread the love
5.5.12 günü saat 12’de bir araya gelen 350 Ankara aktivistleri ve destekçi örgüt üyeleri aşağıda yer alan basın açıklaması ile Meclis’e iklim değişikliği ve fosil yakıtlar arasındaki bağlantıyı kurun dedi ve sordular:

 İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN FARKINDA MISINIZ!
Fosil yakıtların yaratttığı iklim felaketlerinin bağlantısını kurun!
Bağlantıyı kurdunuz mu?
1 yıl evvel, bu kavşağı su bastı, tam de TBMM’nin önü! 16 Haziran’da 70 Gün alt geçidini su bastı! Bu kış aşırı kar yağışı aldık!  Aşırı kar yağışı ardından hızla sıcaklıklar arttı, su baskınları yaşandı! Bahardayız ve Konya ovasına 45 gündür yağmur yağmıyor! Artık aşırı iklim olayları daha sık ve daha şiddetli yaşanıyor. Soruyoruz; Bağlantıyı kurdunuz mu?

TBMM önünde basın açıklaması yapılırken, tam bir yıl önce alttan geçen tünel ani yağışla su altında kalmıştı.
İklim değişikliği artık Meclis’in önünde, farkında mısınız?

Gelin bağlantıyı kuralım!
Kömürü toprağında, petrolü yatağında bırakalım! Daha fazla kömür yakmak için santaller kurmayalım! Daha fazla petrolü yakmak için duble yollar yapmayalım! HES inşaatları ile işçilerin ve doğanın canına okumayalım!
Yarattılan petrol ve kömür dünyası, yaşadığımız dünyayı ve iklimimizi değiştirdi. Fosil yakıtlarla iklim değişikliğinin bağlantısını kurun artık!
Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Türkiye daha fazla kömür santrali, daha fazla duble yol yapıyor, HESlerle doğanın iklime karşı elini kolunu bağlıyor.
Eyy Hükümet! Sizlere iklim değişikliğini anlatmak için yürüdük, yazdık, pedal çevirdik. Bizi dinlemediniz. Bu yüzden yarattığınız ve yaratacağınız dünyayı anlatmak için yatıyoruz.
Lütfen artık biraz kulak verin:
  • ·       Bizler bütün kömür projelerinin durdurulmasını istiyoruz!
  • ·       Bizler artık enerji çılgınlığı değil, enerji verimliliği diyoruz!
  • ·       Bizler artık fosil yakıtlar değil, güneş rüzgar istiyoruz!
  • ·       Bizler artık fosil yakıt vergileri iklim için harcansın diyoruz!
  • ·       Bizler artık iklim dostu ulaşım istiyoruz!
  • ·       Bizler artık Türkiye fosil yakıt yakmasın, sera gazı azaltım hedefi alsın diyoruz!

Bizler iklim değişikliğinin farkındayız, siz de farkında mısınız? Yaşadığımız felaketlerle sizin fosil yakıt politikalarının bağlantısını kuruyoruz.
Politikacılar, siz de vekillerimiz olarak verdiğiniz fosil yakıt destekleri ile yarattığınız iklim değişikliğinin bağlantısını kurun! 

***

Bu eyleme dünyada 100’den fazla ülkede, 1000’den fazla kentte aynı gün içinde gerşekleşmekte olup daha fazla bilgi için http://www.climatedots.org/ adresini kullanabilirsiniz.
350 Ankara, 2009 yılından bu yana iklim değişikliğine karşı mücedele eden  ve Tüketici Koruma Derneği Ankara Şubesi,  Odtü Mezunlar Derneği, Ankara Fotoğraf Sanatcıları Derneği, Tüketici Dernekleri Federasyonu,ve Perşembe Akşamı Bisikletçileri (Ankara) tarafından desteklenen bir aktivist grubudur. Bu etkinlik Ankara Sine-i Sanat Atölyesi, ASA tarafından da desteklenmektedir. 350, rakamı bugün atmosferde olması gereken güvenli karbondiksit miktarını milyonda parçacık olarak ifade eder. Bugün bu rakam milyonda 393 parçacıktır. 350 Ankara, küresel 350.org’un eylemlerini destekler. Daha fazla bilgi için http://350ankara.blogspot.com/


Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir