Festival Bülteni-12 Nisan

Spread the love

 

BASIN BÜLTENİ- 12 Nisan 2013

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde 13 Nisan Cumartesi

11 Nisan Perşembe günü Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yoğun bir katılımla açılışı yapılan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali üçüncü gününde önemli filmler, söyleşiler ve Akdeniz Flamenko Topluluğu’nun dans gösterileri ile devam ediyor. Tüm gösterimler ve etkinlikler ücretsizdir.

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşen festivalin programı bugün saat 11.00’de Yasuni: “Sıradışı Bir Fikir” filmi ile yapılacak. Hassas bir ekosistemde petrol elde etmenin karmaşıklığını ve bunun gezegenin bütünü üstündeki etkilerini ele alan bu film, Ekvador’un, küresel iklim değişikliğiyle mücadele sürecindeki benzersiz önerisine odaklanıyor. Filmin ardında “Sucumbios, Kötülüğün Olmadığı yer” filmi ile de Ekvator’dada aşırı miktarlara varan petrol üretiminin yerel haklar açısından olası sonuçları anlatılıyor.
12.10 Seansında “Israf Etme” filmi yer alıyor. çöplerimizin nereye gittiği, kimler tarafından ayıklandığı ve aslında çöp depolama alanlarına fırlatılıp atılmasalar gerçek değerlerinin ne kadar yüksek olduğunu anlatan bir film. Mesela, eski bilgisayarlardan altın toplamak, yeri kazıp altın çıkarmaktan daha kolay ve ucuz. Organik atıklar gübre yapımında ve doğayı kirletmeden elektrik üretmek için kullanılabilir. Filmin ardından Dr. Serap BİLEN “Mutfaktan Toprağa Kompost” konulu söyleşi ile izleyicilere organik evsel atıkların toprağın zenginleştirilmesinde kullanımını anlatacak.
13.10 Seansında gösterimi yapılacak olan “Yemekhanelerin Adamı” ; Hazır ve işlenmiş yiyeceklerin yerine yerel yetiştirilmiş, taze hazırlanmış gıdaları koymaya çalışan, şehirdeki devlet okullarının yemek yöneticiliğini yapan New Orleans’lı karizmatik bir şef olan Tony Geraci’nin kampanyasını anlatıyor. Geraci’nin cesur vizyonu kapsamında; okullarda sebze bahçeleri, öğrencilerin tasarladığı mönüler, etsiz Pazartesi’ler ve sınıflarda verilen beslenme eğitimleri de bulunuyor.
14.30 Seansında izleyici ile buluşacak olan film “Kalkınmazedeler”. Önemli çağdaş düşünürlerin yer aldığı bu etkileyici film, çağcıl dünyamızın ilerleme kavramını, özellikle de “ilerleme tuzakları” fikrini irdeliyor. Basitçe söylemek gerekirse, bu tuzaklar ileriye doğru akıllıca hamleler gibi gözüken ancak dikkatsizlik sonucu yeni sorunlara yol açan yeniliklerdir. Ormansızlaşma ve politik yozlaşma gibi daha genel konulardan, aşırı nüfus ve sentetik biyoloji gibi daha tartışmalı başlıklara uzanan bu film, toplumun yaptığı ve yapmakta olduğu temel hatalarla ilgili önemli soruları, resmin bütününe bakan bir perspektifle gündeme getiriyor.
16.40’da Gösterilecek olan “Yaşam Dostu Tasarım: Hayatın Mimarisi” hastaların daha hızlı iyileştiği hastaneler, sınavlarında daha başarılı olan çocukların okuduğu okullar, daha üretken çalışanların olduğu ofisler, insanların komşularını daha yakından tanıdığı ve ailelerin gelişimine olanak tanıyan topluluklar… Yaşam Dostu Tasarım, modern insanlar için sağlıklı ve üretken yaşam alanları yaratılmasına giden yolu gösteren bir film.

17.55 Seansında “Güçlü: Herkes İçin Enerji” filminde Büyük enerji lobisinin yalanlarını ortaya koyan David, sürdürülebilir bir geleceğin aslında neye benzeyebileceğini açığa çıkartma yolunda küresel bir yolculuğa çıkıyor.
Günün son filmi “Güneş Kraliçesi: Arılar Bize Ne Anlatıyor?” filmi Bilim adamı, filozof ve toplumsal yenilikçi Rudolf Steiner 1923 yılında bir öngörüde bulunarak 80 ila 100 yıl içinde bal arılarının yok olacağını öngörüsünün son dönemde arıların açıklanamaz bir şekilde topluca kovanlarını terk etmelerine yol açan Koloni Çöküşü Bozukluğu ile gerçek olduğunu anlatıyor.
Cumartesi günü ayrıca 16.00’da Kajoncuların sergileyeceği müzik performansı ve 19.25’de Akdeniz Flamenko Topluluğu’nun yapacağı dans gösterisi de izleyicilerle buluşacak.

Festival programı, görseller ve ayrıntılı bilgi; http://350ankara.org//festival/
Festival organizasyon komitesi ile iletişim için: Önder Algedik ( onder.algedik@rocketmail.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir