Avrupa Fosil Yakıt Teşvikçi Ödülüne Adayımız EÜAŞ!

Spread the love

En son Nallıhan’da kuş cennetine komşu kömür santrali projesini geliştirmede önemli rol oynayan EÜAŞ, yani Elektrik Üretim A.Ş.,  Avrupa Fosil Yakıt Teşvikçi ödülüne adayları arasında yer aldı. Şimdi sizden desteğinizi bekliyor.

10 Nisan 2017’de başlayan ve 8 Mayıs’a kadar sürecek olan oylamaya 3 alanda toplam 15 kuruluş/ ülke aday gösterildi. EÜAŞ, “The Sneaky Special Treatment Award (Sinsice Verilen Özel İmtiyazlar)” kategorisinde, kömür projelerini “kılçıksızlaştıma” gerekçesiyle yarışıyor. Ayrıca yine aynı kategoride, Çek İhracat Kredi Ajansı da Eskişehir’deki Yunus Emre/Adularya termik santraline verdiği finansman yüzünden yarışıyor.

Eüaş’ı desteklemek için 5 gerekçe!

1- EÜAŞ 2005 yılında yeniden kömür arama faaliyetlerini başlatarak 8 milyar ton rezervin 15 milyar tonu aşmasını sağlayarak iklim değişikliğini hızlandıran bir rol aldı.

2- Türkiye’nin yerli kömür politikası ithal kömürü tüketimini katladı. Türkiye yerli kömürü 1990 yılına göre ikiye katlarken, ithal kömürü şimdilerde 6’ya katlamış durumda.

3- EÜAŞ bu rezervleri kamu kaynakları ile geliştirip, şirketlerin kullanabileceği hale getiriyor.  Bu destekler yetmiyormuş gibi bugün kamu linyit kömürüne özel yüksek fiyatlı alımları 2016 yılında başlattı. 2016 yılında piyasada elektrik toptan satış fiyatı 140 TL/MWh iken, devlet 186 TL/MWh alım garantisi verdi.

4- EÜAŞ’ın keşfettiği kömür rezervlerini keşfederek ve halkın parası ile ön yatırımını yaparak ekonomiye kazandırma çabası sonucunda, bugün Bolu ve Eskişehir’e yen yeni santral yapıldı, Trakya, Afyon, Konya ve Elbistan ise yeni santraller tehditi altında.

5- Asıl önemlisi, bu sahalardan biri Nallıhan Kuş cennetine komşu Çayırhan B santrali. Daha planlar askıdan inmeden ihale edildi ve tam 60,4 $/MWh, yada bugünün kuru ile 225 TL/MWh ödeyecek. Yani iklimi değiştirmek, kuş cennetini ve tarım alanlarını kirletmek için yapılacak bir yatırım sonrası sırf kömürü desteklemek için böylesi bir projeyi hayata geçiriyor.

EÜAŞ kömürü destekliyor, Siz de oyunuzu EÜAŞ’a verin, Fosil Yakıt Destekçi ödülüne aday gösterin!

EÜAŞ’ı nasıl destekleyebilirim?

1- Avrupa İklim Ağı (CAN-Europa) Avrupa Fosil Yakıt Destekçisi adayları için buraya tıklayınız?

2-En alta Next’e basarak üçüncü yarışmada aşağıdaki şekilde işaretleyip e-mail adresinizi girerek SUBMIT Tuşuna basınız.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir