İklim için 350 fidan!

Spread the love

350 Ankara iklim değişikliğine karşı mücadelede ormansızlaştırmaya dikkat çekmek için İklim Ormanı kurdu.
İmrahor vadisinde Orman Genel Müdürlüğü İşletme Şefliğinin izni ile belirlenen yaklaşık 10 dönümlük açık orman alanında 350 fidan iklim için toprakla buluştu. Etkinliğe 350 Ankara’nın destekçisi olan aktivistler ve Tüdef, Tükoder Ankara Şb. Afsad, Odtü Mezunları Derneği ve Perşembe Akşamı Bisikletçileri(Ankara)dışında Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı-TÜKÇEV gibi kurumlar ve bisiklet toplulukları da destek verdi. İklim Ormanı ile ilgili açıklamada bulunan Tülin Yıldırım “Her yıl Türkiye’de yangınları yüzünden ortama 11 bin hektar, Ankara’da ise 140 hektar  orman yanarken, Ankara’da 1 milyon hektar alan ağaçlandırmayı beklerken bizim 1 hektarı ağaçlandırmamız sadece sembolik. İklim için en önemli yutaklardan biri olan ormanlarımızı bugün sadece yangınlar yüzünden değil, 2B gibi uygulamalar ve HES’ler yüzünden de kaybediyoruz. 350 Ankara olarak her ilk ve son baharda 1 hektarı daha ağaçlandıracağız ve amacımız fosil yakıtlar nedeniyle her sene milyonda 2 parçacık artan karbondioksit miktarına karşılık Ankara’nın 1 milyon hektar açık alanın da 2 hektar orman kazandırmak” dedi.
Dikim de bakım da iklim dostu!
Perşembe Akşamı Bisikletçileri(Ankara) adına konuşan Funda Ulutürk, İklim Ormanı için pek çok insanın iklim dostu ulaşım aracı olarak bisikleti seçmesinin de bir mesaj olduğunu belirterek, ayrıca ağaçların 2 yıl boyunca bisikletle gelip bakımını ve sulamasını da gerçekleştireceklerini söyledi.
Dikim çalışması öncesinde katılımcılara bahçıvankar tarafından dikim eğitim verildi.  Etkinlik için destek veren 350 Ankara destekçilerine, TÜKÇEV’e, bisiklet ile gelemeyenler için araç sağlayan Yenimahalle Belediyesine ve arazinin hazırlanmasına ve dikimine destek veren Çankaya Belediyesine ve dikim için izin veren OGM İşletme Şefliğine Tulin Yıldırım teşekkür etti. Afsad adına konuşan Nuran Kansu ise“ İklim için bu kadar farklı kurum ve aktivistin farklı katkılarla bir araya geldiğini görmek ve böylesi bir İklim Ormanı fikrini hayata geçirmek aslında iklim değişikliğine karşı nasıl dur diyebileceğimizin bir göstergesi oldu” dedi.

350 Ankara, küresel düzeyde 350org’un bir parçası olup, atmosferferde karbondiksit miktarının milyonda 350 parçacığa çekilmesini, bunun için iklim dostu enerji ve ulaşım çözümleri için hükümlerin harekete geçmesini savunan bir aktivist grubudur. 350 Ankara’yı Tüketici Dernekleri Federasyonu-Tüdef, Tüketiciyi Koruma Derneği-Tükoder Ankara Şb, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği-Afsad, Odtü Mezunlar Derneği ve Perşembe Akşamı Bisikletçileri-Ankara gibi gruplar ve aktivistler desteklemektedir.
+1 için TEŞEKKÜRLER!


Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir