#INDC-101: INDC Nedir?

Spread the love

INDC, Intended Nationally Determined Contributions yani Kesin Katkılar için Ulusal Niyet Beyanları demek. Türkiye resmi ifadelerde Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkı Niyetleri’ni kullanıyor.. Bir anlamda iklim değişikliğini durdurmak için, Paris’de çıkacak anlaşmaya yönelik ülkelerin taahhütüne verilen ifade.

30 Kasım’da Paris’de başlayacak ve 2 hafta sürecek 21. Taraflar Konferansı, yani COP21’de 2020 sonrası için ve 2030 yılını gören bir anlaşma çıkacak. Bu anlaşmada ülkeler ne kadar sorumluluk alacaklarını kendileri belirliyor ve bunu BM İklim Değişikliği Sekreteryasına iletiyor. 1 Ekim’e kadar iletilen taahhütler, 1 Kasım’a kadar çalışılacak ve ortaya bir sentez rapor çıkacak. Ortaya çıkacak rapor sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutup tutamadığımızı, tutamadıysak ne kadar daha ülkelerin taahhüt vereceğini ortaya koyacak.

INDC Nedir

 

INDC aslında bir taahhüttür.

Kyoto Protokolü’nde 38 ülke toplu bir azaltım yükümlülüğü almıştı. 2009 yılında Kopenhag’da COP15 başarısız olunca, ortaya çıkan Kopenhag Uzlaşması ile 140 ülke 2020 yılına kadar taahhütlerini ilettiler. 2020 sonrası yürürlüğe girecek yeni anlaşma tamamlanmadan önce, ülkelerin sıcaklık artışını 2°C‘nin altında tutmak için verecekleri taahhütlere göre anlaşma son haline  gelecek. Bu taahhütler sıcaklık artışını 2°C‘nin altında tutmak için gerekli sera gazları salımlarında azaltımı (mitigation), mevcut sıcaklık artışının sonuçlarına karşı nasıl uyum sağlanacağı (adaptation) gibi başlıkları ve bunları nasıl yapacağını ortaya koyduğu toplamlar bütünü.

İyi bir INDC nasıl olmalı? 

Mesela Kosta Rika gibi olmalı. Ülke kişi başı salımları 2030’da 1,7 ton’a düşürecek. Bugün  Türkiye’nin 6 ton olduğunu düşünürsek, dünya ortalamasının 4-5 ton mertebesinde olduğunu dikkate alırsak çok önemli bir taahhüt. 

Mesela Etiyopya gibi olmalı. Etiyopya 2030 yılı salım projeksiyonlarına göre  %64, bugüne göre %5 azaltacak. Böylece ülke 2030 da 1,8 ton kişi başı salıma ulaşacak.

Mesela Brezilya gibi olmalı. Brezilya  2005’e göre salımlarını 2030’da  %43 azaltacak.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir