Tebrikler Türkiye, Kömür İle Aşk 2. Kez Günün Fosili Ödülü Getirdi.

Spread the love

Doha’da gerçekleşen COP18- 18. Taraflar Konferansı’nda bugün (Salı günü) Türkiye günün fosili seçildi. 700’den fazla üyeye sahip İklim Eylem Ağı (CAN) adlı grup tarafından organize edilen “Günün Fosili” ödülü, Türkiye’nin fosil yakıt politikalardaki tehlikeyi sadece bizim görmediğimizi ortaya koydu.

Geçen yıl Durban’da gerçekleşen COP17’de ilk defa günün fosili ödülünü alan Türkiye, böylece ikinic kez ödül almış oldu. CAN yaptığı açıklamada “Türkiye’nin kömür ile olan aşkı gerçek fosildir” diyerek verirken gerekçesini ise kısaca şöyle ifade etti:

“Küresel kömür yatırımlarında dünyada 4. olması; üstüne üstlük Enerji Bakanlığının 2012’yi kömür yılı ilan etmesi, bunun yanı sıra Kyoto Protokolü kapsamında mutlak sera gazı azaltım hedefi belirtmemesi ve Kyoto Protokolü ikinci yükümlülük döneminde de azaltım hedefi belirtmeyeceğini açıklaması sebebiyle Türkiye bu yıl müzakerelerin ikinci gününde Günün Fosili ödülünde birinciliği aldı. “
Türkiye’nin AB ile ödül aldı tören anından bir kare.


Geçen sene de aynı ödülü Türkiye ‘ye veren CAN aşağıdaki gerekçelerle layık görmüştü:
“Türkiye’nin günün fosili seçilmesinin nedenleri arasında Kyoto Protokolü’nün finansal ve teknoloji mekanizmalarından faydalanmak için başvuruda bulunurken, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda bir hedef belirlememesi ve Kopenhag Uzlaşması’nın ardından bir taahhütte bulunmaması gösteriliyor. Ödül töreninde yapılan konuşmada, Türkiye’nin bu tavrıyla ileri gelişmiş ülkeler için kötü bir örnek teşkil ettiği belirtildi ve esprili bir dille, ekonomik büyüme konusunda rakamlardan bahsetmeyi seven Türkiye’nin, seragazı emisyonları konusunda ise halının altına saklanmayı tercih ettiği söylendi.”


Türkiye’nin Günün Fosili ile ilgili CAN’in açıklaması için tıklayınız.Türkiye’nin ilk kez Günün Fosili Ödülü haberi için tıklayınız.

Türkiye’nin ilk günün fosili ödülü için 350 Ankara ve destekçilerinin açıklaması için tıklayınız!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir