Çorba Kanuna Karşı Başlıyoruz!

Spread the love

26 Mayıs’da yaptığımız ilk çağrı ile zeytinlikleri ve meraları organize sanayi bölgelerine açacak olan üretim reformu adı verilen torba kanuna karşı mücadeleyi başlatmıştık.  Betona yer yok demiş, hep berber  3 haftalık bir kampanya yapmıştık.  18 Haziran Pazar günü akşam 20:36’da torba kanun geçti. 30 kanuna müdahale eden kanunda mera ve zeytinliklerle ilgili 2 kanuna müdahalesini çıkartabildik.

Şimdi yeni bir torba kanun bile diyemeyeceğimiz tasarı mecliste. 130 madde ile kimine göre 53, kimine göre 58 kanun değişiyor. Yani torba değili çorba kanun.

Kanun çok basit, “ülkeyi betona boğdum, vergisini alamıyorum” diyor. Gelin halk ödesin diyor. Yetmiyor kentlerin çevresindeki meyve bahçelerini, tarım arazilerini inşaata açalım diyor. Zaten onlarda vergisini ödemeyecek, gelin daha fazla vergi alalım diyor. Üstüne ÇED’de kolaylık, meraya tekrar sanayiciye açıp onun OSB’ine AVM yaptırmakta  kolaylık, madenciye ormanda kolaylık getiriyor. Diğer yandan çorba kanun ile hayvancılığın yaylaya çıkaması zor hale geliyor. Sonra bunlar yetmiyor daha fazla vergi almalıyım diyor. Yetmiyor, kamu lojmanlarını satalım gelir elde edelim diyor. Tabi onunda vergisini almayacağı için bu sefer ücretliye vergi zammı getiriyor, motorlu taşıtlar vergisine fahiş artış istiyor.

Çorba kanun betona, asfalta kuvvet, doğaya, vatandaşa eziyet diyor. Yetmiyor, savaşa da para çıksın diyor. Metroyu, toplu taşımayı çalıştırmayan belediyelere laf etmiyor ki  Motorlu Taşıtlar Vergisini çok toplasın, ondan da savaşa bile para çıksın istiyor.

Çorba kanun her ne kadar 50’den fazla kanunu değiştirsede bize göre herşeyi değiştiriyor. Asfalt ve betona ekonomik özgürlük, doğaya ve topluma yoksulluk getiriyor.

Biz başlıyoruz, üretim reformu paketi gibi “Bağzı Vergi Kanunlarında Değişiklik Yapan” ama aslında 58 kanunu değiştiren Çorba Kanunu da durduracağız.

Peki ya siz?

 

Okuma tavsiyeleri;

7 Maddede Neden Üretim Reformu Paketine Karşıyız?

Zeytin, Peynir Nasıl Kazandı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir