Kente Karşı İşlenen Suçlar İklimi de Değiştirir, 350 Ankara Taraftır.

Spread the love

17 Haziran tarihinde Avrupa Birliği Türkiye Temsilciliği tarafından İklim Diplomasi Günü organizasyonu düzenlenmektedir. Etkinlik çerçevesinde 300 kadar fidanın “doğa korumaya” dikkat çekmek için dağıtılacağı ve  Kuğulu Park’da gerçekleşecek etkinlik için Çankaya Belediye’sinden izin aldığını, etkinliğin dışında bir grubun ise “Ağaç Ekme” etkinliği düzenlendiğini ve buradan alınan “mavi ladinlerin” İmrahor vadisinde bulunan 350 Ankara İklim Ormanına “ekeceğini” öğrendik.

Öncelikle “Ağaç Ekme” içerikli etkinliğin hazırlığından haberdar olmadığımızı, etkinlik sosyal medyada açılınca bilgi sahibi olduğumuzu, iptali için girişim başlattığımızı ve sonucunda ise sadece adımızın çıkartıldığını ve İmrahor vadisinde başka bir yerde fidanların dikileceğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Ancak, bu durumu da doğru bulmadığımız gibi, bir dizi sorunu hala beraberinde getiriyor. Doğaya karşı, iklime karşı, asıl suça karşı tutumumuz, 350Ankara’nın tavrını açıklamayı zorunlu kılmıştır.

  • 350 Ankara, kentin yağmalanması mantığının iklimi değiştirdiğini bilir. Bu nedenle aktivistlerinin önemli bir kısmı kent suçlarına karşı mücadele edenler arasındadır.
  • Çankaya Belediyesi, Eylül 2014 tarihinde kentin 55 arsasını satarak, ikim ormanının bulunduğu vadiyi mahkeme kararına rağmen mühürlemeyerek, Ankara’nın iklimini değiştireceği bilirkişi raporunda tespit edilmişken işlem yapmayarak kent suçuna ortaktır.
  • 350 Ankara İklim Ormanı, o dönem yüzlerce insanın cebinden verdiği para ile alınan fidanlarla, Orman Bakanlığından alınan izinle İmrahor Vadisi’nde yer alan bir kamusal alanda kurulmuştur.
  • Pek çok doğa ve ekoloji konusunda çalışan kurum ve kişilerin görüşleri alınarak fidan türleri seçilmiş, bölgenin faunasına uygun olanlar dikilmiştir. Bu nedenle “mavi ladin” gibi bir türün İmrahor Vadisinde yeri olmadığını bilmekteyiz.
  • Bu süreçte, fidan dikmenin yeterli olmadığı, korumanın daha büyük bir sorun olduğu çıkarılan en büyük dersdir. (Nitekim AB Türkiye temsilciliği de bu çerçevede doğa koruma vurgusu ile organizasyonu yapmaktadır.)
  • Kendi fidanlarımızı diktiğimiz, bisiklet ile gidip suladığımız bu fidanlar, o tarihten itibaren ciddi bir kent suçu tehlikesi altındadır. Vadiye yapılan planlar ve projeler mahkemeler tarafından iptal edilmesine rağmen, hala Çankaya Belediyesi yasal görevini yerine getirmemektedir. (Aktivistlerimizin de aralarında bulunduğu Ankaralılar konuya dair  ihtarnameyi belediyeye iletmişlerdir)
  • 350 Ankara, kent suçu işleyen bir belediyeye karşı net tutuma sahip iken, Çankaya Belediyesinin son dönemde yarattığı kent rantını kamuoyu bilirken, bizler hiçbir şekilde böylesi bir suçu yeşillendirmeye, yeşile çalmaya kalkmadığımız gibi, karşısında da durduğumuzu hatırlatırız.İklim Değişikliğinin nedenlerinden birinin de politikacıların yüksek karbon ekonomisi ve rant sevdası olduğunu biliyoruz. Bu politikalara karşı tutum almayıp yeşile çalmayı görev edinenleri kınıyoruz. Kente karşı işlenen suçlar iklimi de değiştirir, 350 Ankara taraftır.

 

Notlar:

– Avrupa Birliği’nin ” doğayı yok olmaktan kurtarmak” mesajlı  İklim Diplomasi Günü organizasyonu duyurusu için tıklayınız.

– Konuya neden olan İklim ve çevre için bir pedal çevirip bir ağaç dikelim… etkinliğinin sayfası için tıklayınız.

– Greenwashing kelimesi yeşile çalmak anlamına gelmekte olup, yeşil badana, yeşil cila anlamında da kullanılmaktadır.

– 350Ankara’nın İklim Ormanı çalışması Türkiye’de ormanların korunmasına dikkat çekmek amacıyla yapılmış bir çalışmadır.

-Kentte yeşil alan kalmamışken ve beton-asfalt kaplı kent her yağışta su baskınına maruz kalırken  Çankaya Belediyesi tarafından 22 Eylül’de konut ve ticaret merkezi yapılmak için satılan 55 arsanın listesine buradan ulaşabilirsiniz.

-Ağaç dikmek son dönemde gelişen piyasa bakışlı bir yaklaşımın sonucu  olup, yetişkin ağaçların bir yerden (mesela yurt içi veya yurt dışı fidanlıklardan) satın alınarak dikilmesi, yani ağacın büyüdüğü ortamdan alınarak dikilmesidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir