Seçimin İklimse, Seçimim Sensin!

Spread the love

11.11.12’de 350 Ankara’nın “İklimi Değil, Belediyeleri Değiştir” çağrısı ile 350 Antalya ve Yalova PAB ile birlikte 3 kentte önemli bir adım attık.

Amacımız, seçimlere 16 ay kala, petrolü, kömürü değil iklimi seçen adayları, iklim dostu belediyeciliği tartışan bir seçim kampanyasını başlatmaktı. Amacımız, daha fazla insanın iklimi tercih ettiğini göstermek, bu gösterimi de politikacılara ulaştırmaktı.

Bu yüzden benzer bir metni, benzer vurgularla üç kentte de okuduk. Fark ettik ki bizden daha fazla insan iklimi seçiyor, bizden daha fazla insan iklim değişikliğine karşı iklim dostu politikaları istiyor, bizden daha fazla insanı katabilirsek çok daha fazla ses getirebiliriz. Ortak gerçekleştirdiğimizi 3 ayrı kentteki eylem ile politikacılara “seçimin iklimse, seçimim sensin” dedik.

Ankara: İklimi Değil, Belediyeleri Değiştir

Tren Garı önünde bir araya gelen aktivistler, kent turu ardından Güvenpark’a vardılar. Aktivislerimizden kat ve kat daha fazla çevreden katılımın olduğu etkinlikte insan mikrofunu ile açıklama herkes tarafından okundu. Ardından, gerçekleşen ön seçime aktivistlerden önce dinleyicilerin doğrudan oy vermesi , yaşlı bir teyzenin ise oy verirken  ” bu hava hepimize lazım” demesi günlük yaşamda iklim değişikliğine karşı taleplere ilgiyi ortaya koyuyordu!

PAB Yalova: İklimi Değil Politikaları Değiştir

PAB Yalova tarafından organize edilen etkinlikte, bir taraftan seçimlerde iklim dostu adaylar ve politikalar görmek istendiği açıklamada yer alırken, diğer taraftan Sağlıklı Kentler programı çerçevesinde Organik Ulaşım sistemi kuran Yalova Belediyesi’ne teşekkür edildi. Aktivistler, toplu taşıma, yaya önceliği ve bisiklet yolları ile örnek olan Yalova Belediyesi’nin iklim konusunda da örnek olmasını istediler.350 Antalya: İklimi Değil, Sistemi Değiştir

Muratpaşa Belediyesi önünde toplanarak pedallayarak Büyükşehir Belediyesi önüne varan aktivisler, belediye başkanı adaylarında artık sera gazı azaltım hedefi görmek istediklerini vurgularken, açıklamalarının sonunda Antalya Büyüklehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın’ın da çağrı yaptılar. Çağriyı kabul ederek eyleme katılan Akaydın, basının önünde iklime oy vererek aktivistlerin taleplerini dikkat alacağını ortaya koydu.

Seçimin İklimse, Seçimini Sensin!

Son 1 yılda yaşadığımız iklim felaketleri, iklim değişikliğinin hayatımızda ne kadar ortada olduğunu ortaya koyuyor. Sorunun ciddiyeti karşısında, çözümün de ciddi olması gerekiyor. Önümüzde yerel seçimler varken, iklimi değil, belediyeleri, belediyeciliği, politikaları ve sistemi değiştirmemiz gerektiği ortada. 11.11.12’de bunun için sokağa çıktık ve gördük ki, pek çok insan farkında ve daha fazla adım atmamız gerekiyor. Biz hep beraber bu sesi çeşitli kentlerde yükselttik ve şimdi hep beraber politikacılara “Seçimin İklimse, Seçimim Sensin” deme zamanı.350 Ankara’yı takip edin, aktivistimiz olun. Facebook’da sayfamız, grubumuz için tıklayınız!
350 Antalya’yı takip edin, aktivistimiz olun. Facebook’da sayfamız, grubumuz için tıklayınız!
Perşemba Akşamı Bisikletçileri- PAB Yalova’ya ulaşmak için tıklayınız!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir