Nallıhan Kuş Cennetine Kömür Santrali Geliyor!

Spread the love

Çayırhan-B termik santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü plan değişikliğini ilan etti. Bu ilana göre Nallıhan’ın Uluköy mahallesinde 720 MW elektrik üretim kapasitesine sahip termik santrali projesi yapılmak isteniyor.  Santral Nallıhan Kuş cennetine komşu gelecek.

Plan değişikliği geçerse yapılacak projeye göre yılda 3 Milyon 850 bin ton kömür yakılacak. Bundan 1 milyon tondan fazla uçucu ve yatak külü oluşacak. Yatak külü biriktiği alandan rüzgar yoluyla etrafa dağılırken uçucu kül bacalar yoluyla kilometrelerce öteye yayılacak.

Baca yüksekliğinin 150 metre olacağı belirtilen ÇED raporunda uçucu külün  7,5 km mesafeyi etkileyeceğini söylemekte Bu durumda 5,9 km ötedeki Kuş Cennetine, 110 metre mesafedeki Uluköy’e, 1 km mesafedeki Karaköy’e, 3 km mesafede Davutoğlu köyüne ve benzer şekilde bölgedeki bir dizi köyü etkilecek. Külün 276 bin dekar tarım arazisine etki etmesi bekleniyor. Kocaçay’ın yakından olan santralin küllerinin çayı etkilemesi, pirinç tarlalarına karışması ve akarak kuş cennetine kadar iletilmesi bekleniyor.

 

” Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nde belirtilen alanlar, proje sahası içinde bulunmamaktadır. Proje kapsamında termik santral alanına en yakın sulak alan, kuş uçuşu yaklaşık 1.650 m mesafede bulunan Sarıyar Baraj Gölü’dür. Proje sahasının güneyinde kuşuçuşu 5,9 km. mesafede Nallıhan Kuş Cenneti yer almaktadır” (ÇED Sf:72)

Proje sadece kül ve kül ile beraber bir dizi tehlikeli maddeyi çevreye saşmayacak, aynı zamanda iklim de değiştirecek.Yaptığımız hesaplara göre yılda 4 milyon ton karbondioksitin atmosfere karışarak iklim değişikliğini hızlandırması bekleniyor. Karbondioksit dışında kömürün çıkartılması ve yakılması sırasına da da metan da atmosfere yayılacak.

Bölgenin bir taraftan kuraklaşması da söz konusu olacak. Projenin yapılması ile havzadan çıkartılacak kömür için yeraltının susuzlaştırılması gerekmektedir. Bu durumda üretilen enerjinin bir kısmı sulak alanlar ve yer altı suyu rezervleri kaynaklı suyun boşaltılması için kullanılacak.

Özetle, mevcut santralin toprağı kirlettiği, baca gazı ile külünü etrafa yaydığı ortada iken Çayırhan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Korunan Alanlar arasında bulunan Nallıhan Davutlar Kuş Cennetine komşu, 276 bin dekar tarım arazisinin ortasına ve bir dizi yaban hayatı koruma bölgesine ve köye yakın bir alana iklimi ve doğayı değiştirecek bir santral kurulması için 1/1000’lik ve 1/5000’lik plan değişikliği yapılacak.

 

Notlar:

1- Konuya dair itiraz dilekçesi çıktı, burada var, imzala, ilet örgütle!

2- ÇED raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Servet dedi ki:

    Yüzlerce insan iş sahibi olacak yüzlerce esnaf malını satacak çevre ekonomisi değer kazanacak geliri geçimi olmayan köylü zaten ekmediği topraklar sayesinde geleceğine yatırım yapma imkanı bulacak, arazileri değerlenecek kömürler yer altında kalmayacak ülke ekonomisinede büyük katkı sağlayacak. Bunların hiçbir önemi yok önemli olan şey şu “kuşlar rahat olsun” iş olmuş para olmuş bunlar önemli şeyler değil nasılsa!

  2. reside norman dedi ki:

    Gelecek nesiller için hayır diyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir