Çayırhan B Kömür Santrali TBMM gündeminde!

Spread the love

Nallıhan Kuş Cenneti’ne komşu köye yapılmak istenilen kömür santrali için plan değişikliğine itirazımız ve değişikliği onaylanmandan yapılan özelleştirme ihalesi değerlendirmemiz TBMM gündemine soru önergesi olarak geldi. Daha önce de TBMM gündemine gelmiş projeyi Balıkesir vekili Ahmet Akın başbakana sordu. 350Ankara’nın çağrısı ile plan itirazlarına yöreden ve bütün Türkiye’den 100’den fazla dilekçe gönderilmiş, plan değişikliğine hem iklim değişikliği, hem korunması gereken alanlar hem de bölgenin mazur kalacağı kirlilik gibi pek çok boyutla itiraz edilmişti. İtirazlarına askıdan indiği gün ise yapılan ihalede Şili’nin bir kilowatt saat elektrik için verdiği fiyatın neredeyse iki katı bir fiyat verilerek kömürün ne kadar pahalı olduğu ortaya konmuştu.

Başbakan’a verilen soru önergesinde Balıkesir vekili Akın bu konular dışında rüzgara ve güneşe verilenden daha uzun kömüre verilen bu alım garantisini ve Türkiye’nin taraf olduğu iklim ve doğa koruma mevzuatının ÖİB’nin ilişkisini de sordu. Sorun önergesinde plan itirazları askıda iken ihale yapılmasının nasıl mümkün olduğunu da sorarken, böylesi imtiyazlı diğer projeler hakkında bilgi istedi.

Soru önergeleri TBMM iç tüzüğü gereği 15 gün içinde cevaplanmak zorunda ve en fazla 15 gün gibi bir gecikme süresine sahip.

Soru önergesinin tamamı aşağıda yer almaktadır:

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlandırması istemiyle bir soru önergesi veren Akın, üretilecek elektriğe 15 yıl boyunca yüksek fiyattan alım garantisi verilmesini eleştirdi. Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın soru önergesi şu şekilde “06.02.2016 tarihinde Ankara ili Nallıhan ilçesi Çayırhan mevkiinde bulunan Elektrik Üretim A.Ş’ye ait enerji üretim alanı ile kömür rezerv alanının işletme hakkının verilmesine yönelik özelleştirme ihalesi yapılarak sonuçlandırılmıştır.  Açık eksiltme yöntemi ile yapılan ihaleye göre Çayırhan’da kurulacak elektrik üretim santralinde üretilecek elektrik 6,04 cent/kWh, yani 22,65 krş/kWh bedelle 15 yıl boyunca Elektrik Üretim A.Ş tarafından satın alınacak. Ortaya çıkan fiyat 2016 yılı ortalama toptan üretici fiyatı olan 14,57 krş/kwh’ın çok üstündedir.

Şili’de geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan ihalede güneş elektriğinin fiyatı 2,91 cent/kwh olarak gerçekleşmiştir. Maliyeti nedeniyle  pahalı olduğu söylenen   güneş elektriğinin bile çok üzerinde oluşan bu fiyat elektrik fiyatları üzerinde de artırıcı bir etki yapma özelliği taşıyacaktır.

Bu koşullarda ihalede oluşan fiyat 2016 yılı toptan elektrik fiyatının %60 fazlası, Şili’deki güneş elektriği fiyatının ise tam iki katı olmuştur.

Teknik olarak tamamlanan ihalenin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)nun görüşüne sunulacağı belirtiliyor. Bu konuyla ilgili olarak;

1-    Yüksek fiyat oluştuğu ve kamu zararı oluşturacağı açık olarak ortaya çıkmış olan bu ihalenin Özelleştirme İdaresi Yüksek Kurulu tarafından onaylanmaması  yönünde hükümetinizin bir çalışması var mıdır?

2-    Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümetiniz tarafından  halkımıza döviz bozdurma çağrısı yaparak alışverişlerin dövizle değil de milli para ile yapılması yönünde kampanyalar yapılırken Çayırhan Elektrik Üretim Santrali için 15 yıl boyunca  milli paramız yerine döviz üzerinden alım garantisi verilmesinin nedeni nedir?

3-    Yenilenebilir enerjide devlet 10 yıl alım garantisi verirken bu projede 15 yıl alım garantisi verilmiş olması adil midir?

4-    Yerli kömür desteği kapsamında başka hangi kömür rezerv alanları için benzer modelle ihaleler yapılacaktır?

5-    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından halen Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar askıda iken yöre halkından ve ülke genelinden itirazlar gelmişken, onay ve izinleri tamamlanmamış bir projenin ihalesinin yapılması mevzuata uygun mudur?

6-    Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bu ihaleyi yaparken ulusal planlama, doğa koruma mevzuatı, taraf olduğumuz uluslararası doğa koruma ve iklim sözleşmelerini dikkate almış mıdır?”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir