İklim Performans Endeksi Açıklandı:Türkiye bu yıl da iklim mücadelesinde sınıfı geçemedi!

Spread the love

Varşova’da açıklanan rapora göre Türkiye’nin iklim karnesi kırıklarla dolu, iklim karnesi ile sondan 8. Ülke oldu!

18 Kasım 2013- Bugün (saat 11:30’da) Polonya-Varşova’da İklim Değişikliği Performans Endeksi açıklandı. Salımların %90’ından sorumlu 58 ülkenin değerlendirildiği rapor ile, ülkeleri iklim değişikliği ile ilgili son performansları değerlendirildi. Türkiye listede “en kötü ülkeler” kısmına girerek sondan 8. oldu.

İklim Değişikliği Performans Endeksin'ne göre ülkelerin karneleri!

İklim Değişikliği Performans Endeksin’ne göre ülkelerin karneleri!

Sıralamada, iklim değişikliği için gerekli adımları atan ülke olmadığı için ilk 3 sıranın boş bırakıldığı listede, seragazı salımlarında ve politikalarda gösterdiği ilerleme nedeniyle Danimarka 4. Sırayı alarak listenin en üstünde yer aldı. Geçen yıl ki konumunu koruyan Danimarka yıl içinde tüm sektörlerde performansını artırdı. Son 5 yıl içinde %15 seragazı emisyon azaltımı ve enerji verimliliğini artırması sayesinde İngiltere 5. Sıraya yerleşti. Ekonomik kriz içinde bulunan Portekiz ise krizden çıkış için enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjileri kaynak ayırması ile 6. Sıraya yükseldi.

Türkiye’nin iklim karnesi de zayıf

2012 yılında 57. sırada yer alan Türkiye, bu yıl  54. sıraya çıksada, en kötü ülkeler arasındaki yerini korumaya devam etti. Avustralya, Rusya ve Estonya’nın performansının düşmesi Türkiye’yi 3 puan yukarıya taşıdı. Türkiye’nin ardında, iklim müzakerelerini baltalayan Kanada ve petrol ve doğalgaz zengini Kazakistan, İran ve Suudi Arabistan yerlerini korudu.

Raporu değerlendiren 350 Ankara aktivisti Tülin YILDIRIM, Türkiye’de 3. Köprü, 3. Havalimanı, kent içi otoyollar ve kömür santralleri gibi yatırımlarla hala fosil yakıt kullanımı arttırılırken, raporda da bunun görüldüğünü söyledi. Yıldırım, Türkiye gelişmiş ülkeleri bahane etse de performans açısından en fazla salım yapan ABD ve Çin’in gerisinde olduğunu, Fas gibi gelişmekte olan ülkelerin çok gerisinde olduğunu söyledi. Ayrıca “Gezi sürecinde aslında toplum doğa politikalarına nasıl not verdiyse, İklim Değişikliği Performans Endeksi de iklim politikalarına gerekli notu verdi” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin örnek alabileceği ülkelerden biri de Fas;

Geçen yılki rapora göre beş basamak yükselişle “en iyiler” arasında yer alan Fas 15. sıraya yerleşti. Hem düşük emisyon seviyesi hem de yenilenebilir enerjinin büyümesi skorunu artırdı. İklim değişikliği politikası ile Arap ülkeleri arasında lider konumda bulunan Fas, sosyo ekonomik büyümesini yeşil ekonomi ve bu ekonomiye yaptığı yatırımlarla sürdürüyor. Ülkenin başta ulusal güneş enerjisi planı ve iklim değişikliğine karşı ulusal eylem planı gibi bir dizi program ve girişimi bulunmaktadır.

Açıklamamızın basındaki yansımalarını aşağıdaki bağlantılardan görebilirsiniz:

IMC TV’ye aktivistlerimizden Tulin Yıldırım Değerlendirdi!

Millyet, Mehveş Evin: Yine Çaktık!

Vagus TV: Türkiye İklim Mücadelesinde Yine Sınıfta Kaldı!

– Cumhuriyet: İklimde Sınıfta Kaldık!

Taraf: İklim Karnemiz Yine Çok Kötü!

İklim Değişikliği Performans Endeksi 2013 ile ilgili açıklamamıza ulaşmak için tıklayınız!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir